| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Jakie są zasady opodatkowania kartą podatkową 2011

Jakie są zasady opodatkowania kartą podatkową 2011

Z opodatkowania w formie karty podatkowej mogą korzystać osoby fizyczne prowadzące określoną działalność gospodarczą. Jaką? Od jakich warunków uzależnione jest stosowanie karty? Przeczytaj poradę eksperta.

5) małżonek podatnika nie prowadzi działalności gospodarczej w tym samym zakresie;

Tożsamość zakresów zachodzi w przypadkach, gdy każdy z małżonków prowadzi działalność ujętą w tym samym punkcie art. 23 ust. 1 ustawy.

Podatniczka świadczy usługi krawieckie. Mąż natomiast uruchamia działalność w zakresie usług szewstwa naprawkowego. W takiej sytuacji małżonkowie nie mogą płacić podatku w formie karty podatkowej, bowiem mamy tożsamość zakresów prowadzonej działalności.

Podatnik świadczy usługi taksówkowe w zakresie przewozu osób. Żona natomiast rozpoczyna działalność gospodarczą polegaj ącą na świadczeniu usług krawiecki. W tym przypadku nic nie stoi na przeszkodzie, aby każdy z małżonków płacił kartę podatkową, gdyż wykonują działalność gospodarczą w dwóch odrębnych zakresach.

6) nie wytwarzają wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowym;

7) prowadzą działalność gospodarczą tylko na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Polecamy: serwis Leasing

Decyzja odmowna

Jeżeli naczelnik urzędu skarbowego stwierdzi brak warunków do zastosowania opodatkowania w formie karty podatkowej, wydaje decyzję odmowną.

Decyzja odmowna wydawana jest tylko w związku ze złożonym przez podatnika wnioskiem. Nie wydaje się decyzji odmownej, gdy podatnik zgłosił likwidację działalności oraz w przypadku utraty warunków do opodatkowania w formie karty podatkowej.

Otrzymanie decyzji odmownej skutkuje koniecznością wyboru przez podatnika innej formy opodatkowania:
• ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, jeżeli spełnia warunki przewidziane dla tej formy opodatkowania, albo
• podatku dochodowego na ogólnych zasadach.

W następstwie podatnicy, którzy dotychczas korzystali ze zwolnienia od obowiązku prowadzenia ksiąg albo ewidencji, są obowiązani do założenia i prowadzenia właściwych ksiąg albo ewidencji, poczynając od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym została doręczona decyzja odmawiająca im zastosowania opodatkowania w formie karty podatkowej.

Polecamy: serwis Ryczałt

Autor: Barbara Dróżdż. Artykuł jest fragmentem książki "Karta podatkowa 2011". Wydawnictwo Wszechnica Podatkowa.

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Z opodatkowania w formie karty podatkowej mogą korzystać osoby fizyczne, które prowadzą określoną działalność gospodarczą.
Z opodatkowania w formie karty podatkowej mogą korzystać osoby fizyczne, które prowadzą określoną działalność gospodarczą.

CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Andrzela Gawrońska-Baran

Radca prawny, doktor nauk prawnych z kilkunastoletnim doświadczeniem w dziedzinie zamówień publicznych, specjalizujący się również w kwestiach legislacyjnych. Autorka licznych profesjonalnych publikacji poświęconych problematyce zamówień publicznych. Wiceprezes Urzędu Zamówień Publicznych w latach 2007-2008, w latach 2010-2016 dyrektor departamentu zamówień publicznych w dużej instytucji zamawiającej. W ramach praktyki zawodowej prowadzi AGB Kancelarię Radcy Prawnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK