| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Rozpoczęcie dałalności a zakres opodatkowania

Rozpoczęcie dałalności a zakres opodatkowania

Zakres opodatkowania w każdym z podatków wyznaczają dwie granice. Teoria prawa podatkowego mówi o zakresie przedmiotowym i zakresie podmiotowym opodatkowania.

Podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, nie będące podatnikami, o których mowa wyżej, jeżeli dokonują wewnątrzwspólnotowej dostawy nowych środków transportu, w przypadku gdy okoliczności nie wskazują na zamiar wykonywania tej czynności w sposób częstotliwy.

Czynności (wymienione w art. 5) podlegają opodatkowaniu, jeżeli są wykonywane przez osobę będącą podatnikiem występującą w danym momencie w roli podatnika.

Pan Jan Kowalski jest od stycznia 2010 r. Zarejestrowany jako podatnik czynny - prowadzi sklep spożywczy w styczniu 2011 r. Dokonuje sprzedaży odziedziczonej po ojcu nieruchomości. Sprzedaż ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (pojawi się natomiast obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych).

Od 1 lipca 2006 r. podatnikami podatku VAT są również europejskie zgrupowania interesów gospodarczych które realizuje dostawy towarów lub świadczy usługi odpłatnie na rzecz swoich członków lub osób trzecich, a jest utworzone zgodnie z rozporządzeniem EWG nr 2137/85.

Polecamy: serwis Leasing

Autor: Janusz Piotrowski. Artykuł jest fragmentem książki "Zasady podatku i ewidencji VAT w 2010r.". Wydawnictwo Wszechnica Podatkowa

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK