| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Jak założyć skład podatkowy?

Jak założyć skład podatkowy?

Skład podatkowy jest miejscem o szczególnym statusie, w którym wyroby akcyzowe są produkowane, przetwarzane, magazynowane, przeładowywane oraz do którego wyroby te są wprowadzane lub, z którego są wyprowadzane w ramach procedury zawieszenia poboru akcyzy.

Prowadzenie składu podatkowego wymaga uzyskania zezwolenia, przy czym procedura jego uzyskania jest istotnie sformalizowana. Osoba, która chce się ubiegać o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego musi spełnić szereg warunków określonych w przepisach akcyzowych.

Do tych warunków należy zaliczyć przede wszystkim prowadzenie określonej działalności związanej z wyrobami akcyzowymi, brak zaległości podatkowych i celnych, posiadania tytułu prawnego do korzystania z miejsca, w którym będzie prowadzony skład podatkowy (przy czym może to być zarówno akt własności, jak i umowa najmu lub dzierżawy) oraz złożenie właściwego zabezpieczenia akcyzowego (w pierwszym roku działalności brak jest możliwości zwolnienia ze złożenia zabezpieczenia).

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

W celu uzyskania stosownego zezwolenia należy wystąpić z pisemnym wnioskiem do naczelnika urzędu celnego. Organ podatkowy dokonuje weryfikacji danych zawartych we wniosku i załączonych dokumentów oraz warunków, jakie muszą być spełnione, aby zezwolenie mogło zostać wydane.

Po przeprowadzonym postępowaniu w tym zakresie organ podatkowy, co do zasady, ma obowiązek wydać zezwolenie w ciągu 30 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku1.

Zezwolenie wydawane jest na czas nieoznaczony, lub na czas oznaczony, nie dłuższy jednak niż 3 lata. 

Polecamy: serwis Leasing

1 Wspomniany w komentarzu termin wynika z Ordynacji podatkowej a nie ze specyficznych regulacji akcyzowych i obowiązuje dla wszystkich spraw, gdzie wymagane jest przeprowadzenie postępowania podatkowego (bez zbędnej zwłoki, ale nie później niż w ciągu miesiąca), a więc również w sprawach dotyczących wydania zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego. Faktem jest natomiast, że w wielu przypadkach praktyka jest inna i postępowania trwają zwykle dłużej, ale to nie jest tylko specyfika postępowań dotyczących zezwoleń na prowadzenie składów podatkowych i dotyczy wszystkich spraw podatkowych. Dlatego w komentarzu jest mowa o terminie 30 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK