| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Jaka stawka VAT w zakresie usług ciągłych?

Jaka stawka VAT w zakresie usług ciągłych?

Przepisy tzw. ustawy okołobudżetowej wprowadziły nowe zasady dotyczące stosowania właściwej stawki w przypadku, gdy inne przepisy prowadzą do zmiany ich wysokości (np. z 22% na 23%). Pierwsza zmiana nastąpiła 1 stycznia 2011 r., następne zaś w najbliższych latach. Ogólna zasada brzmi, iż moment wykonania decyduje o zastosowaniu właściwej stawki, bez względu na moment powstania obowiązku podatkowego.

Zasada ta jest jasna w przypadku dostawy towarów, gdy łatwo da się określić kiedy dostawa nastąpiła. Inaczej może być w przypadku usług rozliczanych w okresach, gdy wykonywanie usługi rozpoczęto w 2010 r., a zakończono w roku 2011.

W tym celu, w przypadku usług rozliczanych w następujących po sobie okresach, ustawodawca w sposób szczególny określił moment wykonania usługi. W myśl art. 41 ust. 14b ustawy o podatku od towarów i usług czynności, dla których w związku z ich wykonywaniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się, na potrzeby ust. 14a, za wykonane z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te rozliczenia lub płatności, z zastrzeżeniem ust. 14c. Zastosowanie tego przepisu zależy zatem od istnienia co najmniej dwóch okresów rozliczeniowych, przypadających bezpośrednio po sobie. Co zaś w przypadku, gdy umowa przewiduje tylko jeden okres, w którym zostanie wykonana usługa?

Pytanie to ma znaczenie wyłącznie wtedy, gdy okres świadczenia przypada na przełomie lat, kiedy zmienia się stawka, np. 2010/2011. Stosownie do art. 41 ust. 14c ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku gdy okres, do którego odnosi się rozliczenie lub płatność, obejmuje dzień zmiany stawki podatku, czynność uznaje się za wykonaną: 1) w dniu poprzedzającym dzień zmiany stawki podatku - w zakresie jej części wykonywanej do dnia poprzedzającego dzień zmiany stawki podatku; 2) z upływem tego okresu - w zakresie jej części wykonywanej od dnia zmiany stawki podatku.

Czy powyższy przepis ma zastosowanie tylko do usług które są wykonywane w następujących po sobie okresach, czyli pod warunkiem istnienia co najmniej dwóch okresów wynikających z tej samej umowy? Art. 41 ust. 14c ustawy o podatku od towarów i usług nie może być uznany za przepis szczególny tylko wobec ust. 14b, ale jest także przepisem szczególnym wobec ust. 14a. Nie ogranicza on bowiem swojego zastosowania poprzez wyraźne odwołanie się do sytuacji opisanej w jednym z powyższych przepisów (ust. 14a, czy 14b).

Polecamy: Jakie są wady i zalety karty podatkowej?

Oznacza to, iż dla celów zastosowania stawki usługa musi zostać podzielona na dwie części do końca grudnia 2010 r. i od tej daty także wtedy, gdy usługa świadczona na przełomie lat nie jest jedną z kilku usług, których okresy świadczenia następują po sobie, ale jest samodzielną usługą rozliczaną w okresie.

Umowa przewiduje, iż cała usługa budowlana jest wykonywana od 10 grudnia 2010 r. do 31 stycznia 2011 r. Usługa ta nie stanowi jakiejś większej usługi kompleksowej, wykonywanej w kilku okresach rozliczeniowych (jest to usługa zamykająca się w jednym okresie). Jednakże także w tym przypadku zastosowanie znajdzie art. 41 ust. 14c ustawy o podatku od towarów i usług, który nakazuje podzielić tę usługę na dwie części: od 10 do 31 grudnia 2010 i od 1 do 31 stycznia 2011 r. Do pierwszej części zastosowanie znajdzie stawka dotychczasowa, do drugiej stawka „nowa”. Nie jest dopuszczalne twierdzenie, iż ze względu na fakt, że tej usługi nie poprzedza, ani nie następuje po niej kolejny okres rozliczeniowy, to jedynym momentem jej wykonania jest 31 stycznia 2011 r., zaś jedyną właściwą stawką jest stawka „nowa”.

Polecamy: serwis Leasing

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Rzewuski

Ekspert IT – systemy informatyczne ERP. Ukończone studia - Politechnika Warszawska.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »