REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Nieodpłatne przekazywanie usług a VAT - porada

Krzysztof Pysz
Doradca podatkowy nr 11335
PBAP
Nieodpłatne przekazywanie usług a VAT
Nieodpłatne przekazywanie usług a VAT
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W projekcie ustawy o zmianie ustawy o VAT i ustawy prawo o miarach, którego wejście w życie po raz kolejny odroczono o miesiąc (tym razem dniem wejścia w życie jest 1 kwietnia 2011 r.), zawarto wiele rozwiązań, które mogą stanowić istotną różnicę w stosunku do dotychczasowej praktyki. Jakie nowe rozwiązania czekają na podatników? Przeczytaj poradę eksperta.

REKLAMA

Mam tu głównie na myśli przepisy dotyczące zrównania czynności nieodpłatnych z odpłatnym świadczeniem usług. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT tylko dostawy i usługi, w zamian za które przedsiębiorca otrzymuje jakiś ekwiwalent, są opodatkowane. Natomiast obecnie za czynności zrównane z odpłatnymi uznaje się nieodpłatną dostawę towarów i nieodpłatne świadczenie usług. Nieodpłatne świadczenie usług, od momentu wejścia w życie nowelizacji, będzie obejmowało: nieodpłatne użycie towarów stanowiących majątek przedsiębiorstwa oraz nieodpłatne świadczenie usług. Zaś warunkiem opodatkowania w obydwu przypadkach – jak było zresztą do tej pory – będzie brak związku tego nieodpłatnego świadczenia z działalnością gospodarczą.

REKLAMA

Istotna zmiana polega zaś na tym, że nieodpłatne świadczenie usług należało będzie opodatkować bez względu na fakt przysługiwania w momencie nabywania towarów i usług związanych z tymi świadczeniami prawa do odliczenia podatku naliczonego. Co to w praktyce oznacza?

Opodatkowanie konsumpcji

REKLAMA

Podatkiem od towarów i usług w każdej fazie obrotu powinna być obciążona wartość dodana. Suma tych jednostkowych wartości dodanych w ostatecznym rozrachunku powinna obciążać konsumpcję. Zaś ekonomiczny ciężar podatku, skumulowany w trakcie poszczególnych faz obrotu, nie może być przez ostatecznego nabywcę (konsumenta) odliczony lub zwrócony mu w jakikolwiek sposób. Zasadniczo polega to na tym, iż konsument, zazwyczaj osoba fizyczna, nabywa dany towar za odpłatnością. Odpłatność zaś obejmuje nie tylko wartość dodaną, ale również całkowity podatek naliczany od pierwszej fazy obrotu do ostatniej.

Powyższa sytuacja nie musi być jednak regułą. Konsumpcja może być bowiem opodatkowana całkowicie lub częściowo wcześniej, zanim dotrze do konsumenta. Za przykład niech posłuży zwolnienie przedmiotowe np. usług opieki medycznej, usług edukacyjnych, zwolnienia podmiotowe. Ponadto ekonomiczny ciężar podatku może być nałożony na inny podmiot niż konsument – na przykład na przedsiębiorcę, który zdecyduje się sfinansować beneficjentowi – np. swojemu pracownikowi, członkowi zarządu – określone świadczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Czy szkolenia BHP są zwolnione od 1 stycznia 2011 roku z VAT?

Konsekwencje „refakturowania” usług

„Refakturowanie” usług na rzecz pracownika, udziałowca, członka spółdzielni, członka organów stanowiących lub na jakąkolwiek inną osobę oznacza konieczność opodatkowania. Nowy przepis, który wejdzie w życie prawdopodobnie z początkiem kwietnia – wzorowany na art. 28 dyrektywy 2006/112/WE – stanowi, iż podmiot, który uczestniczy w świadczeniu usługi (np.: pośrednik), winien być uznany za tego, kto faktycznie otrzymał i wyświadczył te usługi. W świetle nowoprojektowanych przepisów bez znaczenia jest to, czy refakturujący miał prawo do odliczenia lub możliwość odliczenia podatku z tytułu tych świadczeń. Jeżeli odliczył podatek to opodatkowanie „przekazanej” usługi jest neutralne.

Podatnikowi, który nieodpłatnie „przekazuje” usługi prawo do odliczenia może nie przysługiwać z kilku powodów:

  • gdy nabywa usługę zwolnioną;
  • gdy nabywa usługę od podmiotu zwolnionego podmiotowo (ze względu na obrót);
  • gdy nabywa usługę od niepodatnika;
  • gdy ustawa zabrania odliczenia VAT od określonej usługi;
  • gdy usługę nabywa do celów prywatnych.

W ostatnim przypadku nieodpłatne „przekazanie” takiej usługi nie będzie wiązało się z koniecznością opodatkowania. Przedsiębiorca nie występuje tutaj w roli podatnika. W drugim, trzecim i czwartym przypadku nieodpłatne „przekazanie” usługi będzie rodziło konieczność opodatkowania według właściwej stawki (lub zwolnienia). Może spowodować to podwójne obciążenie konsumpcji. Raz u pierwotnego konsumenta (np. niepodatnika), ponownie u „przekazującego” usługę.

Pierwszy przypadek może rodzić najwięcej wątpliwości. Podatnicy mogą bowiem we własnym imieniu nabywać różnego rodzaju usługi zwolnione, takie jak usługi opieki medycznej, edukacyjne, ubezpieczeniowe i finansowe, w celu nieodpłatnego udostępnienia ich osobom trzecim; przy czym udostępnienia nie można uznać za związane z działalnością tego podatnika.

Refakturowanie opieki medycznej

Nabywając usługę medyczną na rzecz osób fizycznych (np. pracowników i ich rodzin), której podatnik nie ma obowiązku im zapewnić (np. pakiety medyczne) i nie żądając zwrotu ich kosztów, podatnik zaspokaja osobiste potrzeby tych osób. Przekazywanie tych świadczeń nie ma nic wspólnego z działalnością gospodarczą podatnika, choć zostały przez niego nabyte w ramach działalności przedsiębiorstwa. Nabyta usługa medyczna – jako związana z profilaktyką, przywracaniem lub ratowaniem zdrowia – pierwotnie była zwolniona, nie dawała więc prawa do odliczenia. Nieodpłatnie przekazując tę usługę podatnik będzie zobowiązany nałożyć na nią obciążenia fiskusa, ale równocześnie także prawo do zastosowania zwolnienia. Od dnia 1 kwietnia 2011 r. nie będzie co do tego wątpliwości.

Nowelizacja wyraźnie zwolni z podatku tzw. „komis usług” w zakresie opieki medycznej. Bez znaczenia jest czy usługa była „przenoszona” za odpłatnością, czy nieodpłatnie. Jednakże dotychczas – wydaje się – są wystarczające argumenty by „przekazywanie” takich usług za odpłatnością uznawać za zwolnione. Należy pamiętać, że do tej pory nieodpłatne „refakturowanie” opieki medycznej nie było opodatkowane.

Refakturowanie edukacji

Podobne konkluzje znajdą odpowiednie zastosowanie w przypadku usług edukacyjnych. Do chwili obecnej, jeśli były one pierwotnie zwolnione nie powodowały konieczności opodatkowania z tytułu nieodpłatnych świadczeń. Od 1 kwietnia 2011 r. może to się zmienić.

Finansowanie edukacji, która nie ma związku z przedmiotem działalności, będzie wiązała się z koniecznością opodatkowania z tytułu nieodpłatnego świadczenia. W mojej ocenie „przekazujący” usługę będzie miał prawo do zwolnienia. Przedsiębiorca, który otrzyma od instytucji szkoleniowej (np. szkoły, uczelni) fakturę ze zwolnieniem, wystawi również fakturę zwolnioną z tytułu nieodpłatnego „przekazania” usługi pracownikowi.

Przykładem może być sytuacja, kiedy pracodawca wysyła pracownika na kursy prowadzone przez uczelnię w zakresie nie związanym z obowiązkami z tytułu umowy o pracę; albo okoliczność sfinansowania udziałowcom spółki kapitałowej studiów podyplomowych. Również tutaj dla zastosowania zwolnienia istotna jest relacja instytucja szkoleniowa – odbiorca szkolenia. Ta relacja polega na kształceniu, nauczaniu i przekwalifikowaniu. Natomiast niekoniecznie oznacza istnienie bezpośredniego związku umownego pomiędzy uczestnikami lekcji lub szkoleń, a uniwersytetem lub inną instytucją szkoleniową. Takie stanowisko w zasadzie odpowiada również poglądom wyrażonym w orzecznictwie ETS (np.: C-445/05 Haderer). Innymi słowy, podatnik, który nabywa i nieodpłatnie „przekazuje” usługi edukacyjne bez związku ze swoją działalnością powinien mieć możliwość korzystania ze zwolnienia.

Refakturowanie usług finansowych

Również nieodpłatne „przekazywanie” usług ubezpieczeniowych, brokerskich, pośrednictwa finansowego bez związku z działalnością podatnika będzie korzystało ze zwolnienia pod warunkiem spełnienia określonych warunków wyrażonych w orzecznictwie ETS (np.: C-349/96 Card Protection Plan, C-2/95 SDC).

Ponadto wszelkie inne usługi, które są finansowane przez podatnika we własnym imieniu lecz na czyjąś rzecz, wymagają odrębnej analizy. Powinna być ona dokonana w oparciu o tezy orzecznictwa sądu europejskiego.

Należy podkreślić jednak, iż dla opodatkowania nieodpłatnych świadczeń, innych niż dostawa towarów, bez zmian pozostaje wymóg braku związku z działalnością gospodarczą. Zatem konkluzje wynikające z dotychczasowego orzecznictwa zachowują swoją aktualność.

Polecamy: Czy można skanować i przechowywać kopie faktur w formacie PDF?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wskaźnik koniunktury GUS. Gastronomia i zakwaterowanie z największym wzrostem

    Zakwaterowanie i gastronomia znalazły się wśród branż, w których notowany był do tej pory dodatni wskaźnik koniunktury (informacja i komunikacja oraz finanse i ubezpieczenia).

    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    REKLAMA

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA