REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kto może złożyć wniosek o zwrot PCC?

Magdalena Czajka
Kto może złożyć wniosek o zwrot PCC?
Kto może złożyć wniosek o zwrot PCC?

REKLAMA

REKLAMA

Dokonując czynności cywilnoprawnej, co do zasady, należy uiścić od niej podatek. Jednak w sytuacjach określonych w ustawie można domagać się zwrotu tego podatku. Kiedy jest to możliwe i kto może o to wystąpić?

Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych określa dokładnie, jakie czynności cywilnoprawne podlegają temu podatkowi. Są to np. umowa sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych, umowa dożywocia czy też ustanowienie hipoteki. Jednak w przypadkach określonych w art. 11 tej ustawy podatnik może ubiegać się o zwrot uiszczonego podatku.

REKLAMA

Podatek podlega zwrotowi, jeżeli:

  • uchylone zostały skutki oświadczenia woli (jest to tzw. nieważność względna);
  • nie spełnił się warunek zawieszający, od którego uzależniono wykonanie czynności cywilnoprawnej;
  • podwyższenie kapitału spółki nie zostanie zarejestrowane lub zostanie zarejestrowane w wysokości niższej niż określona w uchwale- w części stanowiącej różnicę między podatkiem zapłaconym i podatkiem należnym od podwyższenia kapitału ujawnionego w rejestrze przedsiębiorców;
  • nie dokonano wpisu hipoteki do księgi wieczystej.

Nieważność względna to sytuacja, w której czynność prawna jest dotknięta wadą oświadczenia woli jednej ze stron. Chodzi tu o działanie pod wpływem błędu, podstępu czy też groźby bezprawnej. Jeżeli czynność prawna jest obarczona jedną z tych wad, to strona może uchylić się od jej skutków prawnych poprzez złożenie oświadczenia na piśmie drugiej stronie. Jest to konieczne z tego względu, że czynność ta uważana jest od początku za ważną i dopiero wskazanie takiej wady powoduje jej nieważność.

Uprawnienie do uchylenia się wygasa:

  • w razie błędu (dotyczy to też podstępu)- z upływem roku od jego wykrycia;
  • w razie groźby- z upływem roku od chwili, stan obawy ustał.

Podatek nie podlega zwrotowi po upływie 5 lat od końca roku, w którym został zapłacony.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Czy masz prawo do podatku liniowego?

Zwrotowi podlega również podatek, jeżeli nie spełnił się warunek zawieszający, od którego uzależniono wykonanie czynności cywilnoprawnej. Warunek to zdarzenie przyszłe i niepewne. W prawie cywilnym wyróżnia się:

  • warunek zawieszający, czyli zastrzeżenie uzależniające powstanie skutków czynności prawnej od zdarzenia przyszłego i niepewnego oraz
  • warunek rozwiązujący- zastrzeżenie, które powoduje, że jeżeli wystąpi to zdarzenie przyszłe i niepewne to skutki czynności prawnej ustają.

W sytuacji wpisu hipoteki do księgi wieczystej, to obowiązek podatkowy powstaje już z chwilą złożenia oświadczenia o ustanowieniu hipoteki bądź zawarcia umowy ustanowienia hipoteki.

Polecamy: Czy można skanować i przechowywać kopie faktur w formacie PDF?

Podatek należy zapłacić w tym momencie, a dopiero jeżeli nie dokonano tego wpisu można wystąpić z wnioskiem o zwrot podatku.

Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. 2010 Nr 101 poz. 649)
- Kodeks cywilny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA