| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Jaką PKWiU stosować w 2011 roku?

Jaką PKWiU stosować w 2011 roku?

Od 1 stycznia 2011 roku ustawy, których przedmiotem regulacji są podatki dochodowe, odsyłają do nowej klasyfikacji statystycznej z 2008 roku.

Nowa Polska Klasyfikacja Towarów i Usług (PKWiU) z 2008 roku od 1 stycznia 2011 roku jest przedmiot odwołań ustaw o podatkach dochodowych (PIT,CIT). O tym, że stosowana ma być akurat ta klasyfikacja (dotychczas obowiązywała PKWiU 1997) mówi ustawa z 24 września o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiągniętych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 219, 1442).

Nowa klasyfikacja została wprowadzona wraz z wejściem w życie 1 stycznia 2009 roku rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU).

Polecamy: Jak wybrać formę opodatkowania w 2011 roku?

Jednakże do opodatkowania PIT, CIT, a także ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych oraz karty podatkowej zachowane zostało wykorzystanie PKWiU z 1997 r. Zastosowanie znalazła ona jednak tylko do końca 2010 roku.

Celem wprowadzania nowej klasyfikacji jest wykorzystanie nowych symboli i nazw grupowań określonych w PKWiU z 2008 r., z wyłączeniem merytorycznej zmiany przepisów podatkowych.

PKWiU 2008 jest stosowane od 1 stycznia 2010 roku w ewidencji i dokumentacji oraz rachunkowości, a także w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej. W dniu 31 grudnia 2009 r. przestał bowiem obowiązywać okres przejściowy równoległego stosowania PKWiU 2004.

Polecamy: serwis Leasing

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kompass Poland

Kompass Poland jest częścią międzynarodowego koncernu Kompass International z siedzibą we Francji, w Paryżu. Kompass International należy do tej samej grupy finansowej co firma Coface. Właścicielem grupy jest Bank Natixis.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »