| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Jaka stawka VAT dla książek?

Jaka stawka VAT dla książek?

Firmy trudniące się sprzedażą książek przeżywają okres licznych zmian stawek VAT, w zależności od rodzaju stojących na półkach pozycji. Jak nie zgubić się w gąszczu przepisów i wybrać odpowiednią stawkę?

W myśl art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1 ustawy. Zgodnie więc z poz. 48 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług wszystkie sklasyfikowane w klasie 22.11 PKWiU 1997 – książki oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN, nuty, mapy – wytwarzane metodami poligraficznymi opodatkowane są 7% obniżoną stawką podatku od towarów i usług.

Wyjątek stanowią książki adresowe o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książki telefoniczne, teleksy i telefaksy sklasyfikowane w pozycji 22.11.20-60.10 PKWiU 1997 oraz ulotki. Stosownie do zapisu § 39 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009 r., w okresie do dnia 31 grudnia 2010 r. obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku, stosuje się do wcześniej wspomnianych książek z analogicznymi wyłączeniami, z tym że ta preferencyjna stawka nie dotyczy również nut, map i ulotek.

W ustawie z dnia 29 października 2010 r. zakłada się, że od dnia 1 stycznia 2011 r. sklasyfikowane w kategorii 58.11.1 PKWiU 2008 – książki drukowane, oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN, opodatkowane będą również stawką obniżona – 8%.

Polecamy: Dla kogo kasa fiskalna jest obowiązkowa?

Warto zauważyć, że w poz. 32 załącznika nr 10, wprowadzonego ustawą nowelizującą z dnia 26 listopada 2010 r., wprowadza się od dnia 1 stycznia 2011 r., stosowanie 5% obniżonej stawki podatku od towarów i usług w stosunku do książek drukowanych. Przewiduje się również aby stawka 5% miała zastosowanie nie tylko do tradycyjnych książek drukowanych, ale także do tych wydawanych na dyskach, taśmach i innych nośnikach o ile będą oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN.

Ta preferencyjna stawka podatku od towarów i usług, dla tak specyficznie wydanych książek, wynika bezpośrednio z poz. 33 załącznika nr 10, wprowadzonego ustawą nowelizującą z dnia 26 listopada 2010 r.

Oznacza to, że od dnia 1 stycznia 2011 r., podstawowa 23% stawka podatku od towarów i usług znajdzie zastosowanie w odniesieniu do e – wydawnictw, które nabywca będzie np. pobierał z internetu lub w inny sposób przeglądał online.

Podkreślić należy jednak, że Minister Finansów w projekcie rozporządzenia z dnia 9 grudnia 2010 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, postanowił przedłużyć do dnia 30 kwietnia 2011 r. stosowanie obecnej 0% stawki podatku od towarów i usług dla dostawy i wewnątrzwspólnotowego nabycia książek drukowanych, sklasyfikowanych w kategorii 58.11.1 PKWiU 2008 oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN. Warunkiem zastosowania stawki 0%, będzie posiadanie dokumentacji potwierdzającej, że książki zostały przekazane do dystrybucji przed 1 stycznia 2011 r.

Polecamy: Jak wybrać formę opodatkowania w 2011 roku?

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Duchnowska

certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, mediator rodzinny, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK