| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Jaka stawka VAT dla książek?

Jaka stawka VAT dla książek?

Firmy trudniące się sprzedażą książek przeżywają okres licznych zmian stawek VAT, w zależności od rodzaju stojących na półkach pozycji. Jak nie zgubić się w gąszczu przepisów i wybrać odpowiednią stawkę?

W myśl art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1 ustawy. Zgodnie więc z poz. 48 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług wszystkie sklasyfikowane w klasie 22.11 PKWiU 1997 – książki oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN, nuty, mapy – wytwarzane metodami poligraficznymi opodatkowane są 7% obniżoną stawką podatku od towarów i usług.

Wyjątek stanowią książki adresowe o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książki telefoniczne, teleksy i telefaksy sklasyfikowane w pozycji 22.11.20-60.10 PKWiU 1997 oraz ulotki. Stosownie do zapisu § 39 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009 r., w okresie do dnia 31 grudnia 2010 r. obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku, stosuje się do wcześniej wspomnianych książek z analogicznymi wyłączeniami, z tym że ta preferencyjna stawka nie dotyczy również nut, map i ulotek.

W ustawie z dnia 29 października 2010 r. zakłada się, że od dnia 1 stycznia 2011 r. sklasyfikowane w kategorii 58.11.1 PKWiU 2008 – książki drukowane, oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN, opodatkowane będą również stawką obniżona – 8%.

Polecamy: Dla kogo kasa fiskalna jest obowiązkowa?

Warto zauważyć, że w poz. 32 załącznika nr 10, wprowadzonego ustawą nowelizującą z dnia 26 listopada 2010 r., wprowadza się od dnia 1 stycznia 2011 r., stosowanie 5% obniżonej stawki podatku od towarów i usług w stosunku do książek drukowanych. Przewiduje się również aby stawka 5% miała zastosowanie nie tylko do tradycyjnych książek drukowanych, ale także do tych wydawanych na dyskach, taśmach i innych nośnikach o ile będą oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN.

Ta preferencyjna stawka podatku od towarów i usług, dla tak specyficznie wydanych książek, wynika bezpośrednio z poz. 33 załącznika nr 10, wprowadzonego ustawą nowelizującą z dnia 26 listopada 2010 r.

Oznacza to, że od dnia 1 stycznia 2011 r., podstawowa 23% stawka podatku od towarów i usług znajdzie zastosowanie w odniesieniu do e – wydawnictw, które nabywca będzie np. pobierał z internetu lub w inny sposób przeglądał online.

Podkreślić należy jednak, że Minister Finansów w projekcie rozporządzenia z dnia 9 grudnia 2010 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, postanowił przedłużyć do dnia 30 kwietnia 2011 r. stosowanie obecnej 0% stawki podatku od towarów i usług dla dostawy i wewnątrzwspólnotowego nabycia książek drukowanych, sklasyfikowanych w kategorii 58.11.1 PKWiU 2008 oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN. Warunkiem zastosowania stawki 0%, będzie posiadanie dokumentacji potwierdzającej, że książki zostały przekazane do dystrybucji przed 1 stycznia 2011 r.

Polecamy: Jak wybrać formę opodatkowania w 2011 roku?

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Kłosińska-Pyka

Aplikantka radcowska w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »