| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Jak wyceniane są wyroby gotowe w remanencie?

Jak wyceniane są wyroby gotowe w remanencie?

Każdy przedsiębiorca posiadający towary na stanie musi przeprowadzać inwentaryzację, inaczej spis z natury, czy remanent. Remanent jest to zliczenie wszystkich towarów, które obecnie znajdują się w sprzedaży.

Remanent powinien zostać przeprowadzony:
• na dzień 1 stycznia
• na koniec każdego roku podatkowego
• na dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej w ciągu roku podatkowego
• w przypadku zmiany wspólnika
• w przypadku zmiany proporcji udziałów wspólników
• w przypadku likwidacji działalności

W momencie gdy chcemy przeprowadzić remanent w innym dniu niż 1 stycznia, 31 grudnia oraz w dniu rozpoczęcia działalności należy zawiadomić w formie pisemnej naczelnika właściwego urzędu skarbowego, co najmniej 7 dni przed planowaną datą remanentu.

Remanent powinien zawierać następujące dane:
• imię i nazwisko właściciela oraz nazwa firmy
• data sporządzenia remanentu
• numery kolejnych pozycji
• określenie towaru i innych składników podlegających remanentowi
• jednostki miary
• ilość stwierdzona w czasie spisu
• cenę w złotych i groszach za jedną jednostkę miary
• wartość wynikająca z przemnożenia ilości towaru przez cenę jednostkową
• łączna wartość spisu
• adnotację „spis zakończono na pozycji”
• popisy osób sporządzających remanent oraz podpis właściciela firmy

Polecamy: Jak przeprowadzić remanent?

W remanencie uwzględniamy:
• towary handlowe
• materiały podstawowe i pomocnicze
• półwyroby
• wyroby gotowe
• produkcja w toku
• odpady i braki

Wyroby gotowe są to produkty wytworzone przez przedsiębiorstwo nie podlegające dalszej obróbce, przeznaczone do sprzedaży. Każdy podatnik przeprowadzając remanent musi wycenić wyrobu gotowe. Wycenę wyrobów gotowych sporządza się według kosztu ich wytworzenia.

Zgodnie z art. 28 ust. 1 pkt 6 ustawy o rachunkowości, produkty wycenia się po koszcie wytworzenia nie wyższym od cen ich sprzedaży netto na dzień bilansowy. Na dzień powstania produkty ujmuje się według kosztów wytworzenia, który obejmuje:
• koszty pozostające w bezpośrednim związku z danym produktem oraz
• uzasadnioną część kosztów pośrednio związanych z wytworzeniem tego produktu

Do kosztów bezpośrednich zalicza się:
• wartość zużytych materiałów bezpośrednich
• koszty pozyskania i przetworzenia związane bezpośrednio z produkcją
• inne koszty poniesione w związku z doprowadzeniem produktu do postaci i miejsca, w jakich się znajdują w dniu wyceny.

Polecamy: serwis Leasing

Do uzasadnionej, odpowiedniej do okresu wytwarzania produktu, części kosztów pośrednich zalicza się:
• zmienne pośrednie koszty produkcji oraz
• tę część stałych, pośrednich kosztów produkcji, które odpowiadają poziomowi tych kosztów przy normalnym wykorzystaniu zdolności produkcyjnych.

Jeżeli nie jest możliwe ustalenie kosztu wytworzenia produktu, jego wyceny dokonuje się według ceny sprzedaży netto takiego samego lub podobnego produktu, pomniejszonej o przeciętnie osiągany przy sprzedaży produktów zysk brutto ze sprzedaży.

Podatnik zobowiązany jest dokonać wyceny najpóźniej w terminie 14 dni od dnia zakończenia spisu z natury. Należy pamiętać, że dochodem podatnik jest różnica pomiędzy przychodem w rozumieniu a kosztami uzyskania. Jeżeli wartość remanentu końcowego jest wyższa niż wartość remanentu początkowego dochód powiększa się o różnicę pomiędzy wartością remanentu końcowego i początkowego towarów handlowych, materiałów podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków.

Gdy wartość remanentu początkowego jest wyższa dochód się pomniejsza o różnicę pomiędzy wartością remanentu początkowego i końcowego.

reklama

Eksperci:

Monika Siwik

Specjalista ds. księgowości

Parco

Biuro Rachunkowe PARCO S.C.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podatnik zobowiązany jest dokonać wyceny najpóźniej w terminie 14 dni od dnia zakończenia spisu z natury.
Podatnik zobowiązany jest dokonać wyceny najpóźniej w terminie 14 dni od dnia zakończenia spisu z natury.

E-urząd Cyfrowe usługi publiczne. Poradnik dla administracji i przedsiębiorców (książka)79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »