| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Na czym polega i kto płaci podatek leśny?

Na czym polega i kto płaci podatek leśny?

Podatek leśny jest podatkiem, który w całości zasila budżet gmin. Do podatków lokalnych został wprowadzony w 1992 r., zaś od roku 2003 obowiązują nowe regulacje.

Obowiązek składania informacji o lasach oraz deklaracji na podatek leśny dotyczy również podatników korzystających ze zwolnień na mocy przepisów ustawy o podatku leśnym (w tym na mocy uchwały rady gminy).

Podstawę opodatkowania w podatku leśnym stanowi powierzchnia lasu, wyrażona w hektarach, która wynika z ewidencji gruntów i budynków.

Stawki podatku leśnego wynoszą:

  • od 1ha – równowartość pieniężna 0,220 metra sześciennego drewna obliczona według średniej ceny sprzedaży drewna uzyskanej przez nadleśnictwa za pierwsze trzy kwartały roku poprzedzającego rok podatkowy,
  • dla lasów ochronnych oraz lasów wchodzących w skład rezerwatów przyrody i parków narodowych – 50% stawki określonej wyżej.

Rada gminy może, w drodze uchwały, obniżyć kwotę stanowiącą średnią cenę sprzedaży drewna będącą podstawą obliczenia podatku leśnego na obszarze gminy. Do ceny nie wlicza się kwoty podatku od towarów i usług.

Średnią cenę sprzedaży drewna uzyskaną przez nadleśnictwa za pierwsze trzy kwartały roku poprzedzającego rok podatkowy ogłasza Prezes Głównego Urzędu Statystycznego komunikatem zamieszczonym w Monitorze Polskim. Średnia cena drewna będąca podstawą do naliczenia podatku leśnego w 2009 r. wynosi 152,53 zł za metr sześcienny, w związku z tym stawka podatku z 1ha wynosi 33,56 zł.

Polecamy serwis VAT

Osoby fizyczne płacą podatek w czterech ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego – do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku podatkowego. Osoby prawne i jednostki organizacyjne, w tym spółki niemające osobowości prawnej, za poszczególne miesiące opłacają do 15 dnia każdego miesiąca. W przypadku osób fizycznych płatności mogą również dokonywać w gotówce (jeżeli pobór podatku dokonywany jest w formie inkasa, na wsi inkasentem najczęściej jest sołtys).

Na podstawie odrębnych przepisów organ podatkowy może udzielać ulg podatkowych, odraczać termin płatności, rozkładać podatek na raty oraz umarzać w całości lub części zaległość podatkową lub odsetki za zwłokę.

Artykuł pochodzi z książki „Finanse” Mariana Podstawki (red. nauk.) (Wydawnictwo Naukowe PWN, 2010). Wykorzystanie za wiedzą Wydawcy.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marta Kwiatkowska-Cylke

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK