| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Czy majątek prywatny może być wykorzystany w firmie?

Czy majątek prywatny może być wykorzystany w firmie?

Składniki majątku nabywane na cele prywatne są często wykorzystywane w prowadzeniu działalności gospodarczej. W jaki sposób czynić to optymalnie?

Przepisy nie zabraniają wprowadzania do majątku firmy składników majątku nabytych i użytkowanych uprzednio przez podatnika do celów prywatnych – np. mieszkania czy samochodu.

Definicja kosztów uzyskania przychodów zawarta w ustawie o PIT nie wyklucza możliwości uznania za koszty podatkowe wydatków ponoszonych przed rozpoczęciem działalności – zatem zanim firma zacznie działać, można ponosić koszty mające na celu uzyskanie przychodu z działalności prowadzonej w okresie późniejszym. Podatnik sam decyduje o zaliczeniu składników stanowiących jego majątek prywatny do środków trwałych lub wyposażenia.

W celu udokumentowania przekazania środka trwałego na potrzeby prowadzonej działalności podatnik zobowiązany jest sporządzić odpowiedni dokument.

Powinien on zawierać dane potwierdzające fakt dokonania takiej operacji i określać: datę jej dokonania, rodzaj przekazywanego środka trwałego, dane niezbędne do wprowadzenia środka trwałego do ewidencji i prawidłowego ustalenia odpisów amortyzacyjnych (m.in. wartość początkową).

Polecamy: Czy firma w domu się opłaca?

W przypadku wykorzystywania tylko części nieruchomości na potrzeby wykonywanej działalności można dokonywać odpisów amortyzacyjnych w wysokości ustalonej od wartości początkowej nieruchomości, odpowiadającej stosunkowi powierzchni użytkowej wykorzystywanej na potrzeby działalności do ogólnej powierzchni użytkowej tej nieruchomości.

Podatnicy mogą ustalić wartość początkową budynków lub lokali mieszkalnych – wynajmowanych, wydzierżawianych albo używanych przez właściciela na cele prowadzonej przez niego działalności gospodarczej – przyjmując w każdym roku podatkowym wartość stanowiącą iloczyn metrów kwadratowych wynajmowanej, wydzierżawianej lub używanej przez właściciela powierzchni użytkowej nieruchomości i kwoty 988 zł (przy czym za powierzchnię użytkową uważa się powierzchnię przyjętą dla celów podatku od nieruchomości).

Polecamy: serwis Leasing

W przypadku zakupu mieszkania do celów zarówno mieszkaniowych, jak i prowadzenia działalności gospodarczej, istnieje możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu kosztów odsetek od kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup nieruchomości w proporcji, w jakiej mieszkanie wykorzystywane jest do prowadzenia działalności gospodarczej. Kosztem mogą być także wydatki poniesione na zakup mebli biurowych czy „wypoczynku” wykorzystywanego do przyjmowania klientów.

Autor: Dorota Kępka, księgowa Tax Care

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Olga Rzycka

Coach, trener, psycholog

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »