| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > W jaki sposób rozliczać VAT - sprzedaż wysyłkowa

W jaki sposób rozliczać VAT - sprzedaż wysyłkowa

Przedsiębiorcy szukają kolejnych możliwości pomnożenia kapitału. Umożliwia im to handel z krajami Unii Europejskiej, ale jednocześnie wymaga od nich stosowania dodatkowych regulacji w zakresie podatku VAT.O jakich przepisach mowa?

Dokonując tzw. sprzedaży wysyłkowej – obejmującej dostawę towarów dla firm nie będących podatnikami podatku VAT lub osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej, które nie mają obowiązku rozliczania podatku VAT – rodzime firmy będą zobowiązane do rozliczenia VAT albo przed polskim fiskusem, albo w kraju, do którego wysyłają towar.

Od czego to zależy? Otóż jeśli wartość transakcji w ramach sprzedaży wysyłkowej przekroczyła w roku ubiegłym limit ustalony przez kraj, do którego wysyłano towary, przedsiębiorca musi zarejestrować się w tymże kraju jako podatnik VAT i rozliczyć ten podatek zgodnie z obowiązującymi w tym państwie zasadami.

Polecamy: Jak wykorzystać internet do rozwoju małej firmy?

W jaki sposób następuje przekroczenie limitu?

Przykładem niech będzie firma, która wysyła towary na Litwę. W 2009 r. przedsiębiorstwo nie dokonywało sprzedaży wysyłkowej do tego kraju, natomiast w 2010 r. miały miejsce cztery dostawy towarów. Ich wartość wynosiła kolejno: 15 tys. euro, 10 tys. euro, 11,5 tys. euro i 12 tys. euro – łącznie na kwotę 48,5 tys. euro. Limit sprzedaży wysyłkowej na terytorium Litwy wynosi 36 tys. 207 euro. Oznacza to, że pierwsze trzy dostawy będą podlegać opodatkowaniu na terytorium Polski, natomiast ostatnia – już na Litwie, ze względu na to, że właśnie tą dostawą został przekroczony limit.

Polecamy: Jakie bariery w prowadzeniu firmy napotyka polski przedsiębiorca?

Należy jednak pamiętać, że przedsiębiorca ma również prawo do dobrowolnej rejestracji w danym państwie UE nawet wtedy, gdy nie przekroczył wyznaczonych przez te kraje limitów. Jeśli zdecyduje się na takie rozwiązanie, musi zawiadomić o tym swój urząd skarbowy i poinformować, których dokładnie państw będzie to zawiadomienie dotyczyć.

Ale uwaga! Jeśli przedsiębiorca skorzysta z takiej możliwości, nie może zmienić swojej decyzji co najmniej przez 2 lata od daty pierwszej dostawy.

Podstawa prawna:
- ustawa z 11 marca 2004. o podatku od towarów i usług (Dz.U. 2004 r. nr 54, poz. 535 ze zm.)

Autor: Dorota Kępka, księgowa Tax Care

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeśli wartość transakcji w ramach sprzedaży wysyłkowej przekroczyła w roku ubiegłym limit ustalony przez kraj, do którego wysyłano towary, przedsiębiorca musi zarejestrować się w tymże kraju jako podatnik VAT.
Jeśli wartość transakcji w ramach sprzedaży wysyłkowej przekroczyła w roku ubiegłym limit ustalony przez kraj, do którego wysyłano towary, przedsiębiorca musi zarejestrować się w tymże kraju jako podatnik VAT.

Pakiet żółtych książek - Podatki 2018171.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna ASiW

Obsługa prawna i wsparcie przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK