REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak przedsiębiorca może zmniejszyć podwójną zaliczkę za listopad?

Parco
Biuro Rachunkowe PARCO S.C.
Monika Siwik
Specjalista ds. księgowości
Jeżeli za listopad wystąpi nadwyżka podatku od towarów i usług, może zostać ona przeksięgowana na poczet zaległych, bieżących i przyszłych zobowiązań podatkowych.
Jeżeli za listopad wystąpi nadwyżka podatku od towarów i usług, może zostać ona przeksięgowana na poczet zaległych, bieżących i przyszłych zobowiązań podatkowych.

REKLAMA

REKLAMA

Zaliczkę na podatek dochodowy należy wpłacić do 20 dnia następnego miesiąca. Miesięczna zaliczka na podatek dochodowy z działalności gospodarczej za miesiąc listopad (albo odpowiednio dla przedsiębiorców rozliczających się kwartalnie za III kwartał) płacona jest przez przedsiębiorcę w podwójnej wysokości. Ważne więc jest aby była ona jak najniższa.

REKLAMA

Zaliczka za miesiąc grudzień powinna być wpłacona do dnia 20 grudnia w wysokości zaliczki za miesiąc listopad (art. 44 ust. 6 updof, art. 25 ust. 1a updop - dotyczy podatników pdop, których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym). Tego dnia więc podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych oraz osoby które uzyskują dochody z najmu opodatkowane według skali podatkowej (z wyłączeniem ryczałtowców), a także podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, u których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, muszą zapłacić podwójną zaliczkę. Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, u których rok podatkowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym podwójną zaliczkę płacą w innym miesiąc. Obowiązek opłacania podwójnej zaliczki dotyczy rozliczających się według skali podatkowej, płacących podatek liniowy oraz ustalających zaliczki w formie uproszczonej.

REKLAMA

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami w roku 2012 nastąpi przesunięcie terminu wpłaty zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych oraz podatek dochodowy od osób fizycznych do 20 dnia pierwszego miesiąca (lub kwartału) następnego roku podatkowego od faktycznie uzyskanego dochodu za grudzień (lub IV kwartał) roku poprzedniego (art. 14 pkt 2 ustawy z 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. Nr 209, poz. 1316; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 201, poz. 1542). Zmiany te miały już obowiązywać od 1.01.2010.

Polecamy: serwis Zakładam firmę

Obecnie jednak to w interesie przedsiębiorcy jest, aby zaliczka na podatek za listopad była jak najniższa, co skutkuje tym, iż zaliczka za miesiąc grudzień będzie równie mała. Jak zatem wpłynąć na wysokość zaliczki? Zaliczkę oblicza się od dochodu do opodatkowania. A dochód do opodatkowania to przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania. Otóż zmniejszenie zaliczki to zmniejszenie dochodu, a zmniejszenie dochodu może nastąpić poprzez:
• zmniejszenie przychodów danego miesiąca,
• zwiększenie kosztów uzyskania przychodów w danym miesiącu.

REKLAMA

Oczywiście ani jedno ani drugie rozwiązanie z ekonomicznego punktu widzenia nie jest dobre dla przedsiębiorcy. Dlatego tak naprawdę oba rozwiązania sprowadzają się jedynie do przesunięcia w czasie osiąganych przychodów czy ponoszonych kosztów, a nie faktycznego zmniejszania przychodów czy zwiększania kosztów. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Datę powstania przychodu powinniśmy zatem przesunąć na miesiąc grudzień. Należy przy tym pamiętać, iż przychód powstaje w momencie wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi (lub częściowego wykonania usługi), nie później niż w dniu wystawienia faktury albo uregulowania należności. Samo wystawienie faktury w miesiącu grudniu zatem nie wystarczy. Wydanie towaru lub wykonanie usługi musi także powstać w miesiącu grudniu.

Oczywiście przesunięcie przychodu może okazać się trudne, ponieważ kontrahentowi, również w celu zmniejszenia zaliczki, może zależeć na zwiększeniu kosztów w miesiącu listopadzie. Rozwiązaniem tego problemu może okazać się kontrahent opłacający zaliczki uproszczone mający stratę oraz podatnik, u którego roku podatkowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym.

Natomiast aby zwiększyć koszty należy je przyspieszyć. Zakupy zaplanowane na miesiąc grudzień należy zrealizować w listopadzie. Należy pamiętać, że muszą to być wydatki związane z prowadzoną działalnością, które mają na celu osiągnięcie przychodu lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów, i podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia. Przykładem takich kosztów może być reklama. Jest to koszt ogólny, który trudno powiązać z przychodami konkretnego okresu, tym bardziej, że skutki działań reklamowych zazwyczaj są długotrwałe i wpływają na osiągane przychody także po zakończeniu działań reklamowych. Dobrym rozwiązaniem jest także zakup składnika majątku o wartości nie przekraczającej 3.500,00 zł, ponieważ wydatki te mogą zostać zaliczone do kosztów podatkowych. 

Polecamy: Jakie są stawki i przepisy przejściowe- zmiana w podatku VAT?


Tutaj najwięcej mogą skorzystać mali podatnicy oraz firmy rozpoczynające działalność w 2010 roku. Są oni bowiem uprawnieni do jednorazowej amortyzacji i mają prawo zaliczyć bezpośrednio w koszty wydatki na nabycie środków trwałych do wysokości nie przekraczającej 100.000 euro. Ale i przyśpieszenie kosztów może okazać się utrudnione. Kontrahent, również w celu zmniejszenia zaliczki, będzie z pewnością chciał przesunąć swoje przychody na miesiąc grudzień. Rozwiązanie problemu jest takie samo jak w przypadku przesunięcia naszych przychodów na miesiąc grudzień. 

W przesuwaniu dochodów i kosztów należy uwzględnić fakt czy poprzez ich przesunięcie nie narazimy się na utratę płynności finansowej, ponieważ przesunięcie kosztów i przychodów to również przesunięcie płatności. Zobowiązanie będzie trzeba uregulować wcześniej, natomiast naszą należność otrzymamy później, co może negatywnie wpłynąć na naszą sytuację finansową. 

Może się także okazać, że zapłata mniejszej zaliczki za miesiąc listopad, która ma wpływ na rozliczenie roczne, wywoła konieczność większej dopłaty przy rozliczenie podatku uroczego.

Polecamy: Jakie są skutki wymontowania kratki z samochodu służbowego?

A co zrobić w sytuacji, gdy brakuje nam pieniędzy na podwójną zaliczkę? W tym może pomóc nam Urząd Skarbowy, który może odroczyć termin płatności lub zapłatę rozłożyć na raty. Podatnik musi złożyć wniosek, na którego rozpatrzenie urząd skarbowy musi mieć czas, nie więcej miesiąc lub jeśli sprawa jest skomplikowana dwa miesiące. Podatnik powinien wskazać co jest przyczyną trudności, przez które nie może zapłacić podatku. Oczywiście nic za darmo. Jeżeli wniosek podatnika zostanie zaakceptowany, podatnik musi zapłacić opłatę prolongacyjną, która wynosi 50% stawki odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych, które obowiązują w dniu wydania decyzji. Opłata naliczana jest od dnia następującego po upływie terminu płatności podatku do dnia upływu odroczonego terminu płatności. 

Jeżeli za listopad wystąpi nadwyżka podatku od towarów i usług, może zostać ona przeksięgowana na poczet zaległych, bieżących i przyszłych zobowiązań podatkowych. Warto przy tym pamiętać, że jeśli zdecydujemy się na pokrycie podwójnej zaliczki zwrotem wskazanym w deklaracji VAT-7 za miesiąc listopad, to deklaracja musi wpłynąć do urzędu najpóźniej 20 grudnia. Inaczej będą do zapłaty odsetki za zwłokę.

Polecamy: Co to jest pomoc de minimis i kto może z niej korzystać?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

    Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

    Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

    Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

    "DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

    Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

    Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

    "Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

    REKLAMA

    Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

    W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

    Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

    12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

    Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

    Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

    Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

    Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

    REKLAMA

    Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

    Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

    Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

    Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

    REKLAMA