| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Jak przedsiębiorca może zmniejszyć podwójną zaliczkę za listopad?

Jak przedsiębiorca może zmniejszyć podwójną zaliczkę za listopad?

Zaliczkę na podatek dochodowy należy wpłacić do 20 dnia następnego miesiąca. Miesięczna zaliczka na podatek dochodowy z działalności gospodarczej za miesiąc listopad (albo odpowiednio dla przedsiębiorców rozliczających się kwartalnie za III kwartał) płacona jest przez przedsiębiorcę w podwójnej wysokości. Ważne więc jest aby była ona jak najniższa.

Tutaj najwięcej mogą skorzystać mali podatnicy oraz firmy rozpoczynające działalność w 2010 roku. Są oni bowiem uprawnieni do jednorazowej amortyzacji i mają prawo zaliczyć bezpośrednio w koszty wydatki na nabycie środków trwałych do wysokości nie przekraczającej 100.000 euro. Ale i przyśpieszenie kosztów może okazać się utrudnione. Kontrahent, również w celu zmniejszenia zaliczki, będzie z pewnością chciał przesunąć swoje przychody na miesiąc grudzień. Rozwiązanie problemu jest takie samo jak w przypadku przesunięcia naszych przychodów na miesiąc grudzień. 

W przesuwaniu dochodów i kosztów należy uwzględnić fakt czy poprzez ich przesunięcie nie narazimy się na utratę płynności finansowej, ponieważ przesunięcie kosztów i przychodów to również przesunięcie płatności. Zobowiązanie będzie trzeba uregulować wcześniej, natomiast naszą należność otrzymamy później, co może negatywnie wpłynąć na naszą sytuację finansową. 

Może się także okazać, że zapłata mniejszej zaliczki za miesiąc listopad, która ma wpływ na rozliczenie roczne, wywoła konieczność większej dopłaty przy rozliczenie podatku uroczego.

Polecamy: Jakie są skutki wymontowania kratki z samochodu służbowego?

A co zrobić w sytuacji, gdy brakuje nam pieniędzy na podwójną zaliczkę? W tym może pomóc nam Urząd Skarbowy, który może odroczyć termin płatności lub zapłatę rozłożyć na raty. Podatnik musi złożyć wniosek, na którego rozpatrzenie urząd skarbowy musi mieć czas, nie więcej miesiąc lub jeśli sprawa jest skomplikowana dwa miesiące. Podatnik powinien wskazać co jest przyczyną trudności, przez które nie może zapłacić podatku. Oczywiście nic za darmo. Jeżeli wniosek podatnika zostanie zaakceptowany, podatnik musi zapłacić opłatę prolongacyjną, która wynosi 50% stawki odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych, które obowiązują w dniu wydania decyzji. Opłata naliczana jest od dnia następującego po upływie terminu płatności podatku do dnia upływu odroczonego terminu płatności. 

Jeżeli za listopad wystąpi nadwyżka podatku od towarów i usług, może zostać ona przeksięgowana na poczet zaległych, bieżących i przyszłych zobowiązań podatkowych. Warto przy tym pamiętać, że jeśli zdecydujemy się na pokrycie podwójnej zaliczki zwrotem wskazanym w deklaracji VAT-7 za miesiąc listopad, to deklaracja musi wpłynąć do urzędu najpóźniej 20 grudnia. Inaczej będą do zapłaty odsetki za zwłokę.

Polecamy: Co to jest pomoc de minimis i kto może z niej korzystać?

Polecamy artykuły

Eksperci:

Parco

Biuro Rachunkowe PARCO S.C.

Monika Siwik

Specjalista ds. księgowości

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeżeli za listopad wystąpi nadwyżka podatku od towarów i usług, może zostać ona przeksięgowana na poczet zaległych, bieżących i przyszłych zobowiązań podatkowych.
Jeżeli za listopad wystąpi nadwyżka podatku od towarów i usług, może zostać ona przeksięgowana na poczet zaległych, bieżących i przyszłych zobowiązań podatkowych.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SLOWLAJF - Fundacja Przeciw Wypaleniu Zawodowemu

SLOWLAJF - Fundacja Przeciw Wypaleniu Zawodowemu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK