| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Za co odpowiada przedsiębiorca zatrudniający pracowników?

Za co odpowiada przedsiębiorca zatrudniający pracowników?

Otwierając działalność gospodarczą należy rozważyć wiele istotnych kwestii związanych z podatkami. Jeżeli podatnik zamierza także zatrudniać pracowników, wówczas musi liczyć się z faktem, że będzie ponosił odpowiedzialność za podatki jako płatnik.

Kim jest płatnik?

Stosownie do treści art. 8 ordynacji podatkowej płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Za co odpowiada przedsiębiorca zatrudniający pracowników?

Przedsiębiorca, który zatrudnia pracowników w określonych w ustawie przypadkach może ponieść odpowiedzialność. Płatnik odpowiada za nienależyte wykonanie swoich obowiązków, dodatkowo płatnik może ponieść odpowiedzialność karnoskarbową.

  • Odpowiedzialność za niewykonanie obowiązków.

W myśl postanowień zawartych w art. 30 ordynacji podatkowej płatnik, który nie wykonał należycie swoich obowiązków odpowiada całym swoim majątkiem za podatek niepobrany lub podatek pobrany a niewpłacony na rachunek właściwego urzędu skarbowego.

Przeczytaj także: Zaliczka w 2010 r., czynność opodatkowana po 1 stycznia 2011 r. – jaka stawka podatku VAT?

Zatem w przypadku gdy organ podatkowy stwierdzi fakt nienależytego wykonania obowiązków ciążących na płatniku (obliczenie i pobranie od podatnika podatku i wpłacenie go we właściwym terminie organowi podatkowemu) wyda decyzję o odpowiedzialności podatkowej płatnika, w której określi wysokość należności z tytułu niepobranego lub pobranego, ale niewpłaconego podatku.

Kiedy płatnik nie będzie ponosił odpowiedzialności?

Płatnik nie poniesie odpowiedzialności gdy odrębny przepis stanowi inaczej oraz gdy podatek nie został pobrany z winy podatnika. W przypadku winy podatnika odpowiedzialność nie będzie dotyczyć płatnika a podatnika.

  • Odpowiedzialność karnoskarbowa.

Płatnik obowiązany jest terminowo wpłacać podatek na rachunek właściwego organu. Kodeks karny skarbowy stanowi, że odpowiedzialność może ponieść płatnik w sytuacji gdy:
- nie pobrał podatku albo pobrał go w kwocie niższej od należnej,
- nie składa w terminie wymaganych prawnie deklaracji.

Polecamy serwis Podatki

Za zobowiązania podatkowe odpowiedzialność ponosi przedsiębiorca, nawet jeżeli zatrudnia księgową. Zgodnie z wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 listopada 2005 r. (sygn. Akt III SA/Wa 1077/2005) przed organem skarbowym za zobowiązania podatkowe odpowiada wyłącznie przedsiębiorca. Jego stosunki z zatrudnioną na zlecenie księgową nie mają znaczenia.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Artur Zych

Wiceprezes Zarządu i Dyrektor Handlowy BIK Brokers. Absolwent wydziału Zarządzania i Marketingu Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1992-95 jeden z organizatorów i założycieli sieci restauracji KFC, Pizza Hut i Taco Bell należącej do PepsiCo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »