Wybierz branżę i znajdź firmę odpowiadającą Twoim potrzebom.
szukana fraza 
 
 
Strona 1 z 2 

Co to jest pomoc de minimis i kto może z niej skorzystać

Ogólne zasady przyznawania pomocy publicznej w zakresie podatków zawarte są w Ordynacji podatkowej (rozdział 7a). Przepisy te przewidują możliwość przyznawania pomocy publicznej dla przedsiębiorców w zakresie wszystkich podatków.
Co to jest pomoc de minimis i kto może z niej skorzystać
Co to jest pomoc de minimis i kto może z niej skorzystać

Pomoc może polegać w szczególności na odroczeniu terminu płatności podatku lub rozłożeniu jego płatności na raty. Innym rodzajem pomocy (znacznie rzadziej występującym w praktyce) jest umorzenie zaległości podatkowych w całości lub części, wraz z odsetkami za zwłokę. Organ podatkowy może udzielić na wniosek podatnika wskazanych ulg, ale co istotne, tylko w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym (jest to podstawowy warunek, którego niespełnienie wyklucza możliwość udzielenia pomocy).

Organ podatkowy na wniosek podatnika prowadzącego działalność gospodarczą może udzielać ulg w spłacie zobowiązań podatkowych, które stanowią m.in. pomoc de minimis - w zakresie i na zasadach określonych w bezpośrednio obowiązujących aktach prawa wspólnotowego dotyczących pomocy w ramach zasady de minimis.

Udzielenie pomocy w ramach pomocy de minimis jest tym rodzajem pomocy, której udzielenie obwarowane jest najmniejszą ilością warunków do spełnienia. Oprócz bowiem zaistnienia ważnego interesu podatnika lub interesu publicznego dla przyznania ulgi wymagane jest jedynie aby podatnik nie był podmiotem wyłączonym z zakresu tej pomocy i aby nie wykorzystał już dopuszczalnego limitu pomocy de minimis. Prawo wspólnotowe uznaje bowiem za dopuszczalną i zwolnioną w związku z tym z obowiązku akceptacji pomoc, która ze względu na swoją znikomość nie spowoduje zakłócenia konkurencji na rynku krajowym i wspólnotowym. Owa bagatelna pomoc określana jest mianem pomocy de minimis w myśl łacińskiej zasady de minimis non curat lex - prawo nie troszczy się o drobiazgi i dlatego jej uzyskanie nie stawia przed podatnikiem szeregu rygorystycznych warunków do spełnienia.

Polecamy poradnik: PDF - VAT Podatki 2014 - komentarz do zmian

Liczba komentarzy:
dodano: 2013-11-12 14:07 przez:jaaaa
czy ulgę można wykorzystać na podatke po kontroli o kare grzywny?
dodano: 2013-10-03 20:02 przez:B Harry
Nieadekwatność socjologiczna tego artykułu rzutuje miano na symptomatyczne dziś aczkolwiek promilostatyczne kazusy negatywne percepcji kontaktów międzyludzkich, a jeżeli chodzi o kazualne sprawy tego zagadnienia są one zbyt specyficzne w swej strukturze obiektywnej aby nie partycypować percepcji. I wszystko jasne!!!
dodano: 2013-06-23 05:12 przez:rmi44hw
Witam !
Właśnie we środę mam umówione spotkanie w sprawie pożyczki z dofinansowaniem z UE . Nie jestem zbyt pozytywnie nastawiony ale kto wie ? Czy ; golasowi " pomogą w założeniu własnej działalności czy też nie , opiszę po rozmowie z doradcą . Czy nadal Polska ; B " będzie tylko strupem dla rządu czy rzeczywiście coś się dzieje w temacie - poinformuję .
dodano: 2013-05-23 12:00 przez:żaba
dostałem wsparcie 8 EUR przeliczajac to wyszlo 32 zł To te wielkie WSPARCIE
dodano: 2013-04-25 14:53 przez:pl
To jest kolejna parodia. Nie biorę kredytów, non stop walczę z coraz to kolejną firmą, która zgapi pomysł i jeszcze dostaje jakieś żałosne dofinansowania na innowacyjny projekt, następnie obniża cenę i myśli, że zawojuje rynek. Później upada. I teraz w końcu by się wszystko unormowało, a tu prezent od Rządu dla kolejnych firm, które na normalnym rynku nie mają racji bytu. Tylko przy okazji, psują rynek tym uczciwym ciężko pracującym. Parodia- Przesłanie od Rządu jest oczywiste, ALbo się zadłużasz, albo damy kredyty Twojej konkurencji, która i tak się nie utrzyma, ale przy okazji wyniszczy Ciebie. A i tak za wszystko zapłacę Ja i Ty uczciwie pracujący i płacący podatki. Bo gwarancję daje Państwo, czyli MY. I jeszcze będą umarzać podatki. W świecie równym, umarzając jednemu powinni umorzyć drugiemu, aby mógł się rozwijać. A Ty uczciwie pracujesz i gówno z tego masz, bo konkurencja na kredytach, nie płaci podatków. A Ty płacisz wszystko i w dupę Cię rucha Pseudo Władza!
Zamów darmowy newsletter

Niezbędnik »

Składki ZUS przedsiębiorcówKalkulator amortyzacji
Leasing a kredytWzory umów

Społeczność

Ekspert Infor.pl

Marta Celej

Ekspert Equity Investments S.A., kontroler finansowy
ZOSTAŃ NASZYM EKSPERTEM