| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Jaką stawkę podatku stosować w okresie przejściowym?

Jaką stawkę podatku stosować w okresie przejściowym?

W dniu 9 września 2010 r. został zaprezentowany projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Projekt przewiduje m.in. zmianę stawek podatku.

Projektodawca przewidział (odmiennie, niż miało to miejsce w przypadku druku sejmowego 3205) wprowadzenie przepisu przejściowego. Zgodnie z brzmieniem proponowanego art. 6 w przypadku czynności podlegających opodatkowaniu na podstawie przepisów, które ulegną zmianie z dniem wejścia w życie nowelizacji, które zostały wykonane przed dniem wejścia w życie omawianej nowelizacji a dla których obowiązek podatkowy powstaje po dniu wejście w życie nowelizacji – zastosowanie powinna znaleźć stawka podatku właściwa w momencie wykonania czynności opodatkowanej.

Przepis ten przewiduje zatem, że w przypadku czynności wykonanej przed dniem wejścia w życie nowelizacji, dla których obowiązek podatkowy powstaje po tym dniu znaczenie kluczowe ma wykonanie.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Przepis ten nie precyzuje jednak jaką stawkę podatku należy zastosować w przypadku, gdy przed wejściem w życie nowelizacji powstał obowiązek podatkowy z otrzymanej zaliczki - co może budzić poważne wątpliwości w praktyce. W przypadku zaliczki nie dochodzi bowiem w sensie faktycznym do wykonania czynności a jedynie poniesieniem płatności na czynność, która ma być dopiero wykonana. Wydaje się, że prawidłowe jest stanowisko, że raz powstały obowiązek podatkowy nie jest już modyfikowany.

W związku z tym obrót z tytułu wykonania jednej czynności powinien być opodatkowany według dwóch stawek:
- z tytułu otrzymania zaliczki wg. stawki obowiązującej w momencie otrzymania zaliczki,
- z tytułu wykonania czynności w wysokości pomniejszonej o otrzymaną zaliczkę wg. stawki właściwej w momencie wykonania czynności.

Jeżeli obowiązek z zaliczki powstał przed wejściem w życie nowelizacji, czynność również została wykonana przed dniem wejścia w życie nowelizacji ale obowiązek podatkowy powstaje już po wejściu w życie nowelizacji to wówczas zastosowania znajdzie w obu przypadkach (zaliczki i wykonania) stawka obecnie obowiązująca. 

Omawiane zasady nie mają bezpośredniego przełożenia do zmian stawek wynikających z ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (druk sejmowy 3205), gdyż projekt ten nie zawiera przepisu przejściowego.

Polecamy: serwis Zakładam firmę

Krzysztof Kłoskowski
Prawnik, doradca podatkowy
w Instytucie Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy
krzysztof.kloskowski@isp-modzelewski.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

INDEPENDENT TAX ADVISERS Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o.

Doradcy podatkowi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »