REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co zmiana stawek VAT oznacza dla małych i średnich firm?

Podstawowa stawka VAT będzie wynosiła 23 procent.
Podstawowa stawka VAT będzie wynosiła 23 procent.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od 2011 r. zaczną obowiązywać nas nowe stawki VAT.  Małe i średnie firmy produkcyjne, które nie mogą zrekompensować podwyżek efektem skali oraz niektóre przedsiębiorstwa usługowe, powinny szczególnie liczyć się z możliwymi konsekwencjami. Co zatem firmy z sektora MŚP mogą zrobić, aby zmniejszyć negatywne skutki zmian w podatkach?

Jakie zmiany

REKLAMA

Zgodnie z rządowym planem na podstawowe produkty żywnościowe, książki i czasopisma specjalistyczne obowiązywała będzie stawka 5 procent. Na 8 procent ustalony został podatek m.in. na budownictwo mieszkaniowe, leki oraz niektóre media. Podstawowa stawka VAT będzie wynosiła 23 procent. Zmiany stawek można było się spodziewać. Nie tylko w związku z wysokim deficytem, ale też kończącym się w tym roku okresem obowiązywania obniżonych stawek podatku od towarów i usług, wynegocjowanych z Unią Europejską w 2007 roku.

REKLAMA

Przedsiębiorcy powinni przede wszystkim zastanowić się, w jaki sposób zmiana podatku wpłynie na ich działalność. W przypadku firm usługowych uaktualnienie planów finansowych będzie na pewno prostsze, niż w przypadku firm produkcyjnych, gdzie trzeba wziąć pod uwagę większą ilość zmiennych. Więcej trudności kalkulacje przysporzą też przedsiębiorcom, którzy wybrali bardziej skomplikowany model biznesowy. Warto skorzystać przy tej okazji z usług specjalistów zewnętrznych - radzi Małgorzata Siwek, prezes firmy Wellton Sp. z o.o.

Na co zwrócić uwagę?

Należy też pamiętać o konieczności zmiany ustawień kas fiskalnych oraz informatycznych systemów księgowych służących do prowadzenia ewidencji podatkowej oraz wystawiania faktur. Na szczęście obie czynności to nieskomplikowane zabiegi techniczne, które wyspecjalizowanym serwisantom i informatykom nie zajmują dłużej niż kilka minut. 

Przeczytaj koniecznie Kto musi rejestrować sprzedaż kasą fiskalną?

Przedsiębiorcy powinni także przyjrzeć się umowom, które zostały zawarte na rok 2011. Modyfikacji mogą wymagać szczególnie te umowy, w których za podstawę rozliczeń przyjęto cenę brutto, a nie uwzględniono możliwości renegocjacji ceny w przypadku zmiany stawki VAT. Szczególnym przypadkiem są tutaj umowy zawierane w ramach Prawa zamówień publicznych. Obwarowania prawne takich umów sprawiają, że ich zmiana nie zawsze będzie możliwa do przeprowadzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy Umowy w firmie!

REKLAMA

Według oficjalnych komunikatów Ministerstwa Finansów zmiana stawek VATu nie powinna znacząco wpłynąć na podwyżkę cen. Ministerstwo prognozuje wzrost Inflacji o około 0,3 - 0,4 procent. Dodatkowo, zdaniem wiceministra finansów Ludwika Koteckiego, średniookresowa tendencja umacniania się złotego wpłynie na poziom cen dóbr importowanych, zwłaszcza ropy, co pomoże ograniczyć inflację. Można się jednak zastanawiać skąd w takim razie ma pochodzić 5 mld zł, czyli przewidywany dodatkowy wpływ do budżetu z tytułu podwyżki podstawowej stawki VAT.

Przedsiębiorcy zwracają uwagę na znaczny wzrost kosztów produkcji żywności, który nastąpi po wprowadzeniu nowych stawek. Spowodowane jest to przede wszystkim podwyżką cen mediów, ale również zawieszeniem możliwości odliczenia VATu od paliw, czy w przypadku przedsiębiorców planujących powiększenie swojej floty - zawieszenie możliwości odliczenia VATu dla tak zwanych „aut z kratką”. Zdaniem niektórych przedsiębiorców, rosnące o blisko 20 procent koszty produkcji w naturalny sposób przełożą się na poziom cen żywności, który w związku z tym znacznie przekroczy rządowe prognozy. 

Na ocenę rzeczywistych skutków zmiany stawek VAT przyjdzie nam poczekać. Moim zdaniem nowa sytuacja będzie najbardziej dotkliwa dla mikro przedsiębiorstw, które niejednokrotnie już teraz balansują na granicy opłacalności. Firmy te mogą zostać zmuszone do zawieszenia działalności, lub przejścia do szarej strefy, co z kolei może znacznie zmniejszyć prognozowany przez Ministerstwo Finansów przychód do budżetu - podsumowuje Małgorzata Siwek.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wskaźnik koniunktury GUS. Gastronomia i zakwaterowanie z największym wzrostem

    Zakwaterowanie i gastronomia znalazły się wśród branż, w których notowany był do tej pory dodatni wskaźnik koniunktury (informacja i komunikacja oraz finanse i ubezpieczenia).

    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    REKLAMA

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA