| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Wydatki na rzecz udziałowca jako koszty uzyskania przychodów

Wydatki na rzecz udziałowca jako koszty uzyskania przychodów

Wspólnik był członkiem zarządu spółki, natomiast z chwilą nabycia uprawnień emerytalnych zakończył pracę w spółce. Spółka powierzyła mu jednak pewne zadania (m.in. koordynacja inwestycji oraz programu rozwoju spółki, nadzór nad pracami, organizowanie współpracy z zagranicznymi inwestorami), ściśle związane z prowadzoną przez spółkę działalnością. W zamian za wykonanie tych zadań, wspólnikowi zostaną zwrócone wydatki (udokumentowane) poniesione na eksploatację samochodu służbowego, telefonu komórkowego, delegacje – czy wydatki te będą stanowiły koszty uzyskania przychodu dla Spółki?

W odniesieniu do przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) art. 15 ust. 1 – kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Art. 16 ust.1 zawiera listę wyłączeń z kosztów uzyskania przychodów – czyli każdy koszt który daje się zaliczyć do jakiejkolwiek pozycji z tej listy, nie może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli był poniesiony w celu osiągnięcia przychodów.

Zatem, w odniesieniu do tego przepisu, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów między innymi:
a) wydatków związanych z dokonywaniem jednostronnych świadczeń na rzecz udziałowców (akcjonariuszy) – art. 16 ust. 1 pkt 38 ustawy pdop,
b) wydatków na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub organów stanowiących osób prawnych, z wyjątkiem wynagrodzeń wypłacanych z tytułu pełnionych funkcji – art. 16 ust. 1 pkt. 38a ustawy pdop.

Jeżeli zatem ustawodawca wiąże koszty uzyskania przychodu z celem osiągnięcia przychodów, to cel ten musi być widoczny. Ponoszone koszty muszą ten cel realizować lub co najmniej zakładać jako realny, gdyż prawo do zaliczenia w koszty określonych wydatków podatnik ma tylko wtedy, gdy wydatki pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami.

Polecamy serwis: Umowy

W sytuacji, gdy postanowienie regulaminu (statutu, uchwały) spółki zezwala na zwrot poniesionych wydatków za używanie telefonu i samochodu służbowego przez udziałowca – czyli osobę niebędącą pracownikiem spółki oraz przewidują zwrot kosztów wyjazdów służbowych – w związku z realizacją zadań firmy – co do zasady – poniesione z tego tytułu wydatki są kosztem uzyskania przychodu spółki. Czynności wykonywane przez udziałowca przejawiają bezpośredni związek z działalnością spółki, a opisane wydatki nie mają charakteru jednostronnych świadczeń na rzecz udziałowca spółki ani nie dotyczą członka organu stanowiącego spółki.

Zobacz także: Co z fakturami przesyłanymi e-mailem?

Należy jednak mieć na uwadze, że dla podatników podatku dochodowego od osób prawnych istnieją wyłączenia oraz ograniczenia związane z kwalifikowaniem do k.u.p. wydatków na użytkowanie samochodów, czyli:
a) do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się m.in. składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20 tys. euro – przeliczona po średnim kursie NBP z dnia zawarcia polisy - art. 16 ust. 1 pkt. 49 ustawy pdop,
b) kosztem podatkowym nie są również odpisy z tytułu zużycia samochodu osobowego, dokonywane według zasad określonych w art. 16a – 16m ustawy - art. 16 ust. 1 pkt. 4 ustawy pdop,
c) w sytuacji, gdy samochód nie jest objęty ubezpieczeniem dobrowolnym, do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się strat powstałych w wyniku jego utraty, likwidacji oraz kosztów jego remontu powypadkowego – art. 16 ust. 1 pkt. 50 ustawy pdop.

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeżeli ustawodawca wiąże koszty uzyskania przychodu z celem osiągnięcia przychodów, to cel ten musi być widoczny.
Jeżeli ustawodawca wiąże koszty uzyskania przychodu z celem osiągnięcia przychodów, to cel ten musi być widoczny.

CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kosy

Ekspert, trener, konsultant, wykładowca uniwersytecki. Absolwent Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej. Doradztwem w zarządzaniu zasobami ludzkimi zajmuje się od ponad 15 lat, realizując różnorodne projekty z zakresu HR. Ma za sobą długoletnie doświadczenie zdobyte w międzynarodowych firmach doradczych: Capgemini Ernst & Young, SHL Ireland, Hudson Global Resources, PWC. Zrealizował różnorodne projekty dla wiodących organizacji działających w Polsce, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii (m.in. Accenture, Aer Rianta, AIB, Bank of Ireland, Dairygold, Lafarge, Oriflame, Sulzer, Ulster Bank). Autor artykułów publikowanych w Serwis HR, Personel i Zarządzanie oraz Rzeczpospolitej, a także pozycji naukowych i książkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK