| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Co z samochodem wygranym na loterii? - kontrowersje podatkowe

Co z samochodem wygranym na loterii? - kontrowersje podatkowe

Firma ubezpieczeniowa organizowała loterię dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, które współpracują z jej agentami ubezpieczeniowymi. Nagrody wygrane przez te osoby nie są związane z działalnością gospodarczą tych osób. Skoro uzyskana w takiej loterii nagroda nie jest związana z działalnością gospodarczą to jej wartość nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej. A zatem nagroda ta powinna być opodatkowana, zgodnie z przepisem art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT, tj. 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Czy aby na pewno?

Polecamy serwis PIT

Warunki uprawniające do stosowania 10% stawki w przypadku wygranych

Na powyższą interpretację organu podatkowego spółka złożyła skargę do sądu administracyjnego, który wyrokiem z 21 lipca 2010 r. uznał, iż skarga jest zasadna. Zdaniem sądu, jeżeli zaistnieją wszystkie wymagane ustawowo elementy tj. wygrana w loterii będzie miała charakter losowy (przypadkowy) oraz uczestnicy loterii nie będą związani ze spółką organizującą loterię żadnym stosunkiem prawnym w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą to wygrana w loterii podlegać będzie opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym, w wysokości 10% jej wartości, zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt. 2 ustawy o PIT.

Wybór przepisów

Ustawa o PIT

Art. 30
1. Od dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy:
2) z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, uzyskanych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru.

Źródło: taxonline.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Bryła

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK