| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Jak złożyć wniosek o wydanie interpretacji podatkowej?

Jak złożyć wniosek o wydanie interpretacji podatkowej?

Wniosek o wydanie interpretacji podatkowej na gruncie ordynacji podatkowej może praktycznie złożyć każdy, w tym zarówno podatnik, płatnik, inkasent, osoby trzecie oraz w ogóle osoby zainteresowane uzyskaniem interpretacji. Z kolei ustawa o swobodzie działalności gospodarczej przewiduje możliwość złożenia wniosku przez przedsiębiorcę. Osoba, która dopiero zamierza rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej może złożyć wniosek o wydanie interpretacji na podstawie ordynacji podatkowej.

Przedsiębiorca może więcej. Na podstawie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Z kolei, zakres indywidualnej interpretacji podatkowej obejmuje interpretacje przepisów prawa podatkowego tj. przepisów ustaw podatkowych, postanowień ratyfikowanych przez Rzeczpospolitą Polską umów o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz ratyfikowanych przez Rzeczpospolitą Polską innych umów międzynarodowych dotyczących problematyki podatkowej, a także przepisów aktów wykonawczych wydanych na podstawie ustaw podatkowych.

Co powinien zawierać wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej?

Art. 14b ordynacji podatkowej określa wymagania wniosku zainteresowanego o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego. Co należy umieścić we wniosku:

  • Składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego oraz do przedstawienia własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej tego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego.
  • Dodatkowo wnioskujący o wydanie interpretacji indywidualnej powinien złożyć oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej.

Porównaj: Gdzie jest prowadzona kontrola podatkowa?

  • Wzór wniosku oraz sposób uiszczenia opłaty zostały określone w drodze rozporządzenia Ministra właściwego do spraw finansów publicznych (rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie wzoru wniosku o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego oraz sposobu uiszczenia opłaty od wniosku (Dz. U. z dnia 27 czerwca 2007 r. Dz.U.07.112.771). Zgodnie z postanowieniami tego rozporządzenia opłatę od wniosku uiszcza się gotówką w kasie organu właściwego do wydania interpretacji indywidualnej lub na jego rachunek.

Jeżeli składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej nie zawarł we wniosku wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego oraz do przedstawienia własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej tego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego, wówczas organ wyda postanowienie o pozostawieniu wniosku bez rozpatrzenia, wydając postanowienie. Na postanowienie to służy zażalenie.

Polecamy serwis Podatki osobiste

Polecamy artykuły

Ekspert:

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Art. 14b ordynacji podatkowej określa wymagania wniosku zainteresowanego o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego.
Art. 14b ordynacji podatkowej określa wymagania wniosku zainteresowanego o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego.

Samochód w firmie69.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Europejski Fundusz Leasingowy

Europejski Fundusz Leasingowy SA powstał w 1991 roku, jako jedna z pierwszych firm leasingowych w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK