| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Rok podatkowy w podatku od osób prawnych

Rok podatkowy w podatku od osób prawnych

Rokiem podatkowym podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, jest co do zasady rok kalendarzowy, czyli dwanaście kalendarzowych miesięcy od stycznia do grudnia. Tylko podatnik podatku dochodowego od osób prawnych ma możliwość ustalić, iż jego rok podatkowy nie będzie zaczynał się wraz z początkiem roku kalendarzowego, ale będzie obejmował inne, kolejne dwanaście miesięcy kalendarzowych.

O przyjęciu innego, niż kalendarzowy rok podatkowy, podatnik musi postanowić (lub dokonać odpowiednich zmian zapisów) w umowie lub statucie spółki, albo w innym dokumencie regulującym zasady ustrojowe podatnika. Dodatkowo, o zmianie roku podatkowego należy powiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego. W niektórych przypadkach rok podatkowy może jednak trwać dłużej lub krócej niż dwanaście miesięcy.

Gdy podatnik podatku dochodowego od osób prawnych podejmuje działalność po raz pierwszy.

  • W takim przypadku rok podatkowy trwa od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego albo do ostatniego dnia wybranego roku podatkowego, nie dłużej jednak niż dwanaście kolejnych miesięcy kalendarzowych.
  • Jeżeli jednak, podatnik podatku dochodowego od osób prawnych podejmie po raz pierwszy działalność w drugiej połowie roku kalendarzowego i wybierze rok podatkowy pokrywający się z rokiem kalendarzowym, pierwszy rok podatkowy może trwać od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego następującego po roku, w którym podjęto działalność.

Porównaj: Rozliczenie straty podatkowej po przejęciu spółki

Gdy podatnik w trakcie działalności zmienia rok kalendarzowy.

  • W razie zmiany przez podatnika roku kalendarzowego, za pierwszy po zmianie rok podatkowy, uważa się okres od pierwszego miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do końca roku podatkowego nowego. W tym przypadku okres ten nie może być krótszy niż dwanaście i dłuższy niż dwadzieścia trzy kolejne miesiące kalendarzowe.
  • Gdy z przepisów wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych (sporządzenia bilansu) przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego. W związku z wystąpieniem powyższego przypadku, za rok podatkowy uważa się okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych. Natomiast za następny rok podatkowy uważa się okres od dnia otwarcia ksiąg rachunkowych do końca przyjętego przez podatnika roku podatkowego.

Powyższe reguły znajdują także zastosowanie odpowiednio do podatkowych grup kapitałowych.

Rok podatkowy spółek tworzących podatkową grupę kapitałową.

  • Dniem kończącym rok podatkowy takiej spółki jest dzień poprzedzający początek roku podatkowego przyjętego przez podatkową grupę kapitałową.
  • Dniem rozpoczynającym rok podatkowy takiej spółki jest dzień następujący po dniu, w którym upłynął okres obowiązywania umowy o utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej lub dzień, w którym grupa utraciła status podatkowej grupy kapitałowej.

Polecamy serwis Spółki

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kudlicki

Adwokat - specjalista z zakresu prawa karnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK