| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Skutki podatkowe loterii promocyjnej

Skutki podatkowe loterii promocyjnej

Loterie promocyjne nie są objęte podatkiem od gier i to jest dobra wiadomość. Nie oznacza to jednak, że wygrane w loteriach promocyjnych nie są w ogóle opodatkowane.

W odniesieniu do nagród w konkursach czy loteriach ustawa PIT nakazuje organizatorowi pełnienie funkcji płatnika i nie przewiduje w tym zakresie żadnych odstępstw. Jest to bardzo ważne stwierdzenie zwłaszcza jeśli wygrywającym będzie (co jest wielce prawdopodobne), osoba prowadząca działalność gospodarczą.

Również wówczas Płatnik pobiera i odprowadza 10% zryczałtowany podatek dochodowy od wygranej. Fakt, że nagrodę w loterii promocyjnej otrzyma osoba fizyczna prowadza działalność gospodarczą nie oznacza, że wartość wygranej wygrywający powinien doliczyć do dochodów z działalności gospodarczej. To w konsekwencji oznaczałoby, że nagroda opodatkowana byłaby 19% podatkiem liniowym lub podatkiem według skali.

Tym samym niecelowe było by odprowadzanie przez płatnika podatku zryczałtowanego. Takie stanowisko prezentują czasami organy skarbowe ale jest ono całkowicie nieuprawnione i nie znajduje oparcia w przepisach. W razie potrzeby dochodzenia swoich racji oparcie można znaleźć w stanowisku wyrażonym w wyroku NSA z dnia 4 sierpnia 2006 r. (II FSK 304/05). Tylko wówczas gdy wygrywającym jest przedsiębiorca podlegający opodatkowaniu na podstawie ustawy CIT, zastosowanie znajdzie art. 12 ust. 1 pkt 2 tej ustawy i wartość wygranej będzie przychodem z działalności gospodarczej.

VAT

Informacje zawarte w pytaniu nie są wystarczające żeby udzielić wiążącej odpowiedzi w zakresie skutków jakie w podatku od towarów i usług wywoła wręczenie nagrody. Można jednak przypuszczać, że organizator loterii zakupi usługę turystyczną (wycieczkę do Tunezji), a następnie przekaże ją nieodpłatnie osobie, która wygrała loterię. 

Polecamy: serwis VAT

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu tym podatkiem podlegają co do zasady tylko te nieodpłatnie świadczone usługi, w związku z którymi podatnik odliczył podatek naliczony zawarty w zakupach.

Na ogół usługi turystyczne są dokumentowane fakturą VAT marża, na których to fakturach podatek nie jest uwidoczniony, a tym samym nie dają one prawa od jego odliczenia. Dlatego prawdopodobnie organizator loterii nie będzie zobowiązany do opodatkowania podatkiem od towarów i usług przekazania wygranej w formie wycieczki.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Oworuszko

Dyrektor Finansowy LeasePlan

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »