| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Przedsiębiorca na studiach

Przedsiębiorca na studiach

Jeżeli jednak jesteś przedsiębiorcą, to musisz wiedzieć, że wydatki na Twoje dokształcanie (np. studia, nauka języka, kursy dokształcające) możesz zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Jednak tylko wtedy, gdy nabywana wiedza lub umiejętności mogą zostać wykorzystane w Twojej działalności.

Kursy dokształcające

Zgodnie z definicją zawartą w art. 22 ust.1 ustawy o PIT kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Wydatki na kształcenie osoby prowadzącej działalność gospodarczą nie zostały wymienione w art. 23 ustawy o PIT. Kursy dokształcające w zakresie prowadzonej działalności niewątpliwie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. W ramach tych kursów nabywana i pogłębiana jest bowiem wiedza niezbędna w jej prowadzeniu.

Zobacz: Czy badania lekarskie pracowników (okresowe badania lekarskie) są zwolnione z VAT?

Nauka języków obcych

Jeżeli chodzi o wydatki na kursy językowe, to organy podatkowe wydają się obecnie akceptować zaliczanie ich do kosztów uzyskania przychodu. Trzeba jednak wykazać, że dany język jest konieczny dla uzyskania bądź zwiększenia przychodów, tj. poniesiony w celu uzyskania przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Na przykład nauka języka może angielskiego może mieć np. na celu rozszerzenie działalności gospodarczej o usługi świadczone dla kontrahentów zagranicznych. Jest on bowiem niezbędny do komunikowania się z tymi kontrahentami. Język ten często jest niezbędny do czytania literatury fachowej związanej z prowadzoną działalnością gospodarczą. Możliwe jest zatem zaliczenie tych wydatków do kosztów uzyskania przychodu.

Studia

W interpretacjach wydawanych przez organy podatkowe stoją one na stanowisku że wydatki na studia (aby mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów) powinny mieć związek z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą. W grę wchodzą zatem studia bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością np. gdy prowadzisz firmę informatyczną studia związane z informatyką, jak i studia związane ogólnie z działalnością gospodarczą np. studia ekonomiczne czy zarządzania.

I tak, podatnikowi świadczącemu usługi informatyczne który podjął studia na Wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty w postanowieniu z 24 lipca 2007 r. sygn. I USB I-2/415-38/07 odpowiedział cyt: „wydatek na dokształcenie i podnoszenie kwalifikacji poniesiony na opłatę studiów na Politechnice Łódzkiej jest związany z rodzajem wykonywanej przez Pana działalności gospodarczej i w świetle przepisu art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym może stanowić koszt uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.

Zobacz: Jaka kara grozi podatnikowi za brak kasy rejestrującej?

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W interpretacjach wydawanych przez organy podatkowe stoją one na stanowisku że wydatki na studia (aby mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów) powinny mieć związek z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą.
W interpretacjach wydawanych przez organy podatkowe stoją one na stanowisku że wydatki na studia (aby mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów) powinny mieć związek z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą.

Samochód w firmie69.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK