| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Przedsiębiorca na studiach

Przedsiębiorca na studiach

Jeżeli jednak jesteś przedsiębiorcą, to musisz wiedzieć, że wydatki na Twoje dokształcanie (np. studia, nauka języka, kursy dokształcające) możesz zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Jednak tylko wtedy, gdy nabywana wiedza lub umiejętności mogą zostać wykorzystane w Twojej działalności.

Podobnie odpowiedział Urząd Skarbowy w Łukowie w postanowieniu z 13 listopada 2006 r. sygn. PD 415/128/2006 podatnikowi który rozpoczął działalność gospodarczą w zakresie doradztwa komputerowego i podjął studia na kierunku informatyka stosowana. Cyt: „poniesione koszty opłat za studia tematyką związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą z całą pewnością nie mają charakteru zbędnego wydatku, ale wydatku racjonalnego i zasadnego oraz podporządkowanego osiągnięciu przychodu. Wiedza zdobywana przez Wnioskodawcę na studiach, pozostaje zdaniem tut. organu podatkowego w związku przyczynowo-skutkowy z prowadzoną obecnie działalnością gospodarczą. Zatem przedstawiony przez Podatnika pogląd, co do uwzględnienia wydatków na studia (po dacie rozpoczęcia działalności gospodarczej) jako koszty uzyskania przychodów, jest prawidłowy

Wspólniczce spółki prowadzącej salon kosmetyczny, która podjęła naukę na licencjackich studiach na kierunku kosmetologia Urząd Skarbowy w Oświęcimiu w postanowieniu z 21 listopada 2006 r. sygn. PDF I/415-55/06 odpowiedział cyt: „ukończenie przez wspólniczkę spółki studiów podnosi poziom kwalifikacji zawodowych. Studia zgodne są z rodzajem i profilem prowadzonej działalności gospodarczej, a wiedza uzyskana w ich trakcie może być wykorzystana w wykonywanej działalności, a więc zasadnym jest zaliczenie wydatków związanych z kształceniem do kosztów uzyskania przychodów.”

Natomiast Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie w postanowieniu z 27 listopada 2006 r. sygn. P-2/415/26/06 odpowiedział cyt: „Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że ponosi Pan wydatki na podnoszenie kwalifikacji poprzez studia zaoczne o kierunku Ekonomia i specjalności Ekonomika Przedsiębiorstw, które to kwalifikacje są Panu bardzo pomoce w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej w zakresie sprzedaży okien i drzwi. Dzięki studiom poszerza Pan wiedzę niezbędną do prowadzenia działalności gospodarczej tj. zdobywa Pan wiedzę min. w zakresie technik negocjacyjnych wykorzystywanych przez Pana w rozmowach z klientami firmy, jak również poznaje Pan zagadnienia z przedmiotów takich jak zarządzanie zasobami ludzkimi, zarządzanie małą firmą, które niewątpliwie ułatwiają Panu kierowanie Pańską firmą biorąc pod uwagę fakt, iż zatrudnia Pan w swojej działalności gospodarczej pracowników.

Ponadto z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, iż dzięki studiom zgłębia Pan wiedzę na temat prawa podatkowego, jak również w zakresie reklamy i podstaw marketingu, którymi się Pan również zajmuje w swojej działalności.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W interpretacjach wydawanych przez organy podatkowe stoją one na stanowisku że wydatki na studia (aby mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów) powinny mieć związek z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą.
W interpretacjach wydawanych przez organy podatkowe stoją one na stanowisku że wydatki na studia (aby mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów) powinny mieć związek z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą.

Samochód w firmie69.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK