| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Jaki urząd skarbowy jest właściwy dla nierezydenta prowadzącego w Polsce działalność gospodarczą?

Jaki urząd skarbowy jest właściwy dla nierezydenta prowadzącego w Polsce działalność gospodarczą?

Jestem Czechem i na stałe mieszkam w Czechach ale zamierzam w Polsce rozpocząć działalność gospodarczą. Proszę o informację jaki urząd skarbowy będzie właściwy dla rozliczania moich dochodów z takiej działalności?

Jeden z niżej wskazanych urzędów skarbowych w zależności od miejsca (województwa) prowadzenia działalności w Polsce.

Rezydencja podatkowa

Co do zasady osoby mieszkające za granicą (nierezydenci), jeżeli w Polsce prowadzą działalność gospodarczą powinny rozliczać się w Polsce z osiąganych z tego tytułu dochodów (przychodów).

Zgodnie z ustawą o PIT za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Polski uważa się osobę fizyczną, która:

- posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub

- przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

INFORAKADEMIA poleca: Wybrane zmiany w PIT i CIT 2018

Należy to rozmieć w ten sposób, że jeżeli dana osoba będzie przebywała w Polsce dłużej niż 183 dni w roku podatkowym, to będzie podlegała nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce (ma obowiązek opodatkowania w Polsce całość swoich dochodów (przychodów) bez względu na kraj położenia źródeł przychodów).

Jeżeli natomiast dana osoba przebywa w Polsce krócej niż 183, to należy rozpatrywać, czy osoba taka ma w Polsce "ośrodek interesów życiowych" (centrum interesów osobistych lub gospodarczych danej osoby). Czyli gdzie mieszka jej najbliższa rodzina, gdzie jest zatrudniona, gdzie skupia się jej główna aktywność życiowa.

Jeżeli zatem przebywa Pan (zamierza przebywać) w Polsce w roku podatkowym krócej niż 183 dni albo nawet przebywa Pan dłużej niż 183 dni ale Pana centrum interesów życiowych znajduje się w Czechach – to w Polsce będzie Pan musiał rozliczyć dochody (przychody) z działalności gospodarczej.

Zobacz: Czy stawka CIT w Polsce jest za wysoka?

Urzędy skarbowe dla nierezydentów

Zgodnie z § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z 22 sierpnia 2005 r. w sprawie właściwości organów podatkowych (Dz.U.05.165.1371 z późn. zm.) w sprawach opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodów (przychodów) z działalności gospodarczej uzyskiwanych przez będących nierezydentami podatników tego podatku właściwi miejscowo są, ustaleni według miejsca prowadzenia tej działalności, następujący naczelnicy urzędów skarbowych

1) w województwie dolnośląskim - Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław-Psie Pole;

2) w województwie kujawsko-pomorskim - Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy;

3) w województwie lubelskim - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie;

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Polak

Ekspert

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK