| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Inne > Z jakich faktur VAT nie można odliczyć podatku

Z jakich faktur VAT nie można odliczyć podatku

Prawo do odliczenia podatku naliczonego to podstawowe prawo podatnika. Jest wyrazem zasady neutralności VAT w obrocie gospodarczym. Otrzymana przez podatnika faktura VAT nie zawsze jednak daje prawo do takiego odliczenia. Każdy przypadek ograniczenia tego prawa musi jednak wynikać wprost z przepisów ustawy o VAT.

Zmiana przepisu oraz rozbieżność interpretacyjna między fiskusem a orzecznictwem może prowadzić do sytuacji, w której z jednej strony uiszczony zostanie należny VAT z tytułu udzielenia premii, a z drugiej strony podmiot otrzymujący fakturę nie będzie miał prawa do odliczenia tego podatku. Jest to naruszenie zasady neutralności VAT.

W takiej sytuacji najbezpieczniejszym podatkowo rozwiązaniem jest zwrócenie się do swojego urzędu skarbowego z wnioskiem o wydanie interpretacji w tej sprawie. Ponadto wydaje się, że fiskus zaczyna podzielać stanowisko prezentowane przez orzecznictwo. Przykładem tego jest decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Izby Skarbowej w Rzeszowie z 6 lutego 2008 r. nr IS.II/2-443/215/07. Organ podatkowy podzielił stanowisko podatnika stwierdzając, że otrzymanie premii pieniężnej za dokonanie określonej ilości zakupu towarów nie podlega regulacjom ustawy.

Jednocześnie ze względu na okoliczność, że podatnik z tytułu otrzymania premii pieniężnej wystawiał faktury VAT, uznane również zostało jego prawo do skorygowania tego obrotu i kwot podatku należnego. „W związku z tym, iż - jak wskazano wyżej -- czynność ta nie podlega regulacjom ustawy, spółce przysługuje prawo do wystawienia faktur korygujących w całości (>do zera<) przedmiotowe dokumenty, na podstawie § 17 ust. 1 powołanego rozporządzenia, w myśl którego fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury. Zatem stanowisko strony w zakresie braku obowiązku korygowania ww. faktur uznać należy za prawidłowe. Równocześnie zaakcentowania wymaga, iż w przypadku nieskorygowania przedmiotowych faktur, w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku, na podstawie art. 108 ust. 1 ustawy na podatniku ciąży obowiązek zapłaty podatku wykazanego w tych dokumentach”.

WAŻNE!

Otrzymanie premii pieniężnej za dokonanie określonej ilości zakupu towarów nie podlega regulacjom ustawy o VAT.

Ad 3. Wystawienie więcej niż jednej faktury, dokumentującej tę samą sprzedaż

Celem ograniczenia wprowadzonego przez ustawodawcę jest zapobieżenie sytuacji, w której jedna czynność powodująca powstanie obowiązku podatkowego u sprzedawcy dawałaby nabywcy kilkakrotne prawo do odliczenia podatku naliczonego.

PRZYKŁAD

Otrzymaliśmy od naszego klienta fakturę VAT z tytułu wykonania usługi serwisowej. Faktura ta zawierała błąd rachunkowy. W związku z czym poprosiliśmy go o ponowne wystawienie faktury z prawidłowymi wartościami. Ze względu na przyjęty w firmie obieg dokumentów zatrzymaliśmy obie faktury, ponieważ na pierwszej widniały podpisy osób, które zatwierdziły ją merytorycznie, natomiast na drugiej podpisy osób, które zatwierdziły ją pod względem rachunkowym. W księgach rachunkowych oraz w rejestrze zakupu VAT ujęliśmy jedną fakturę VAT, tj. odliczyliśmy podatek naliczony na podstawie drugiej, prawidłowo wystawionej faktury. Urząd skarbowy podczas kontroli podatkowej zakwestionował nam to odliczenie. Czy takie postępowanie było uzasadnione? Czy utrata prawa do odliczenia podatku naliczonego, w sytuacji w której wystawiono więcej niż jedną fakturę dokumentującą tę samą sprzedaż, dotyczy faktury pierwotnej, czy faktury wystawionej powtórnie, czy też bez względu na okoliczności obu jednocześnie?

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Z jakich faktur VAT nie można odliczyć podatku
Z jakich faktur VAT nie można odliczyć podatku

Praktyczny leksykon VAT 2018 Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK