| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Fundusze unijne > Unijne pożyczki na założenie i rozwój firmy

Unijne pożyczki na założenie i rozwój firmy

Ponad 20 tys. przedsiębiorców skorzystało już z unijnych pożyczek i gwarancji na łączną kwotę 182 mln euro w ramach europejskiego instrumentu mikrofinansowego Progress, tak wynika z ostatniego sprawozdania Komisji Europejskiej dotyczącego wdrożenia tego instrumentu. Pożyczki te udzielane są na założenie i rozwój firmy.

W sprawozdaniu stwierdzono przede wszystkim, że mikrofinansowanie Progress znacznie przyczyniło się do stworzenia nowych miejsc pracy, udostępniając kredyty osobom bezrobotnym i nieaktywnym zawodowo, mającym trudności z zaciągnięciem pożyczki w instytucjach finansowych. Nowy instrument mikrofinansowy, który ma zostać uruchomiony w drugiej połowie 2014 r. w ramach programu na rzecz zatrudnienia i innowacji społecznych (EaSI), będzie opierać się na tych doświadczeniach.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Trudności w dostępie do środków finansowych stanowią jedną z głównych przeszkód dla osób pragnących rozwijać działalność biznesową. W sprawozdaniu wskazano, że 60 proc. użytkowników ostatecznych stanowiły w chwili występowania o pożyczkę osoby bezrobotne lub nieaktywne zawodowo, 36 proc. beneficjentów stanowiły kobiety, a 5,9 proc. nie ukończyło jeszcze 25 roku życia.

Najczęściej ze wsparcia w ramach instrumentu Progress korzystały dwa sektory: rolnictwo i handel – pochodzi z nich ponad połowa wszystkich przedsiębiorstw, którym udzielono wsparcia.

Redakcja poleca: Podatki 2015 - komplet

W uzupełnieniu do sprawozdania opublikowano zewnętrzne badanie wskazujące na niezaspokojony popyt na mikrokredyty w UE oraz potrzebę wypełnienia istniejącej luki na europejskim rynku mikrokredytów, szacowanej wstępnie na ok. 2,7 mld euro. Dlatego też Komisja zachęca państwa członkowskie do większej aktywności w oferowaniu krajowych programów na rzecz instrumentów mikrofinansowych i korzystania w tym celu zwłaszcza ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego lub Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Fundusze Europejskie 2015 r.

Źródło: www.europa.eu/rapid

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Konsumentów Polskich

Stowarzyszenie zajmuje się ochroną praw konsumentów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK