REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana umowy o pracę w niemieckim prawie pracy (Änderungskündigung)

Paul Ostrowski
Adwokat i notariusz
Pismo, prawo fot. Fotolia
Pismo, prawo fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zmiana poszczególnych warunków umowy o pracę może nastąpić przez porozumienie stron albo przez wypowiedzenie pracodawcy. Pracodawca nie jest uprawniony do jednostronnej zmiany umowy o pracę.

Pracodawca nie może, inaczej jak w Polsce, wypowiedzieć tylko poszczególnych warunków umowy o pracę, jak np. wysokość wynagrodzenia, miejsce pracy itd.

REKLAMA

Jeżeli pracodawca chce zmienić poszczególne warunki umowy o pracę, to pozostaje mu tylko możliwość wypowiedzenia „całej"  umowy połączonej z ofertą kontynuowania stosunku pracy na nowych, najczęściej gorszych, warunkach (Änderungskündigung).

Jeżeli stosunek pracy podlega ogólnej ochronie przez ustawę o ochronie przed wypowiedzeniem, to pracownik ma możliwość wniesienia powództwa do sądu pracy o stwierdzenie nieskuteczności wypowiedzenia.  

Ogólna ochrona przed wypowiedzeniem oznacza zastosowanie do danego stosunku pracy ustawy o ochronie przed wypowiedzeniem (Kündigungsschutzgestz).

Ustawa znajduje zastosowanie, jeżeli stosunek pracy pracownika trwa dłużej jak 6 miesięcy i pracodawca zatrudnia więcej jak dziesięciu pracowników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przyczyny uzasadniające wypowiedzenie określone są przez § 1 powyższej ustawy.

Przyczyny będące podstawą wypowiedzenia dzieli się na trzy grupy:

- przyczyny występujące po stronie osoby pracownika (np. choroba albo utrata uprawnień),

 - przyczyny powstałe przez zachowanie pracownika (np. naganne zachowanie),

- przyczyny uwarunkowane przez pilne potrzeby zakładowe (np. reorganizacja zakładu).

Te ogólne zasady mają zastosowanie do omawianego tutaj wypowiedzenia. Nie używamy tutaj pojęcia „ wypowiedzenie zmieniające” ze względu na inne jego znaczenie w polskim prawie pracy

Samo powództwo o stwierdzenie nieważności wypowiedzenia jest dla pracownika bardzo ryzykowne, jeżeli chce dalej pracować, bo w przypadku przegranego procesu traci swoje miejsce pracy.

Aby temu zapobiec § 2 ustawy o ochronie przed wypowiedzeniem ( Kündigungsschutzgsetz) przewiduje, że pracownik ma prawo przyjąć ofertę pracodawcy z zastrzeżeniem, że zmiana warunków pracy nie  jest socjalnie usprawiedliwiona.

To zastrzeżenie musi pracownik złożyć pracodawcy  w okresie wypowiedzenia i najpóźniej w okresie trzech tygodni od otrzymania wypowiedzenia.

REKLAMA

Pracownik musi zachować dwa terminy, aby skutecznie walczyć przeciwko wypowiedzeniu: trzytygodniowy okres czasu do złożenia pracodawcy, a nie sądowi, zastrzeżenia na podstawie § 2KschG oraz trzytygodniowy termin do złożenia powództwa do sądu pracy. Ważne! Termin biegną od chwili otrzymania wypowiedzenia.

Änderungskündigung nie dotyczy warunków pracy, które wchodzą w zakres uprawnień kierowniczych pracodawcy ( tzw. Direktionsrecht).  § 106  ustawy o prowadzeniu działalności gospodarczej (Gewerbeordnung) przewiduje , że pracodawca jest uprawniony do konkretyzowania treści umowy o pracę odnośnie samej pracy , jej miejsca i czasu wykonywania w ramach dowolnego uznania  według zasad słuszności, o ile te warunki nie są określone w umowie o pracę, porozumieniu zakładowym (Betiebsvereinbarung) albo układzie zbiorowym pracy czy w ustawie.

Polecamy serwis: Moja firma

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA