| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Firma za granicą > Zmiana umowy o pracę w niemieckim prawie pracy (Änderungskündigung)

Zmiana umowy o pracę w niemieckim prawie pracy (Änderungskündigung)

Zmiana poszczególnych warunków umowy o pracę może nastąpić przez porozumienie stron albo przez wypowiedzenie pracodawcy. Pracodawca nie jest uprawniony do jednostronnej zmiany umowy o pracę.

Pracodawca nie może, inaczej jak w Polsce, wypowiedzieć tylko poszczególnych warunków umowy o pracę, jak np. wysokość wynagrodzenia, miejsce pracy itd.

Jeżeli pracodawca chce zmienić poszczególne warunki umowy o pracę, to pozostaje mu tylko możliwość wypowiedzenia „całej"  umowy połączonej z ofertą kontynuowania stosunku pracy na nowych, najczęściej gorszych, warunkach (Änderungskündigung).

Jeżeli stosunek pracy podlega ogólnej ochronie przez ustawę o ochronie przed wypowiedzeniem, to pracownik ma możliwość wniesienia powództwa do sądu pracy o stwierdzenie nieskuteczności wypowiedzenia.  

Ogólna ochrona przed wypowiedzeniem oznacza zastosowanie do danego stosunku pracy ustawy o ochronie przed wypowiedzeniem (Kündigungsschutzgestz).

Ustawa znajduje zastosowanie, jeżeli stosunek pracy pracownika trwa dłużej jak 6 miesięcy i pracodawca zatrudnia więcej jak dziesięciu pracowników.

Przyczyny uzasadniające wypowiedzenie określone są przez § 1 powyższej ustawy.

Przyczyny będące podstawą wypowiedzenia dzieli się na trzy grupy:

- przyczyny występujące po stronie osoby pracownika (np. choroba albo utrata uprawnień),

 - przyczyny powstałe przez zachowanie pracownika (np. naganne zachowanie),

- przyczyny uwarunkowane przez pilne potrzeby zakładowe (np. reorganizacja zakładu).

Te ogólne zasady mają zastosowanie do omawianego tutaj wypowiedzenia. Nie używamy tutaj pojęcia „ wypowiedzenie zmieniające” ze względu na inne jego znaczenie w polskim prawie pracy

Samo powództwo o stwierdzenie nieważności wypowiedzenia jest dla pracownika bardzo ryzykowne, jeżeli chce dalej pracować, bo w przypadku przegranego procesu traci swoje miejsce pracy.

Aby temu zapobiec § 2 ustawy o ochronie przed wypowiedzeniem ( Kündigungsschutzgsetz) przewiduje, że pracownik ma prawo przyjąć ofertę pracodawcy z zastrzeżeniem, że zmiana warunków pracy nie  jest socjalnie usprawiedliwiona.

To zastrzeżenie musi pracownik złożyć pracodawcy  w okresie wypowiedzenia i najpóźniej w okresie trzech tygodni od otrzymania wypowiedzenia.

Pracownik musi zachować dwa terminy, aby skutecznie walczyć przeciwko wypowiedzeniu: trzytygodniowy okres czasu do złożenia pracodawcy, a nie sądowi, zastrzeżenia na podstawie § 2KschG oraz trzytygodniowy termin do złożenia powództwa do sądu pracy. Ważne! Termin biegną od chwili otrzymania wypowiedzenia.

Änderungskündigung nie dotyczy warunków pracy, które wchodzą w zakres uprawnień kierowniczych pracodawcy ( tzw. Direktionsrecht).  § 106  ustawy o prowadzeniu działalności gospodarczej (Gewerbeordnung) przewiduje , że pracodawca jest uprawniony do konkretyzowania treści umowy o pracę odnośnie samej pracy , jej miejsca i czasu wykonywania w ramach dowolnego uznania  według zasad słuszności, o ile te warunki nie są określone w umowie o pracę, porozumieniu zakładowym (Betiebsvereinbarung) albo układzie zbiorowym pracy czy w ustawie.

Polecamy serwis: Moja firma

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK