| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Firma za granicą > Porozumienie Privacy Shield - czym jest tarcza prywatności?

Porozumienie Privacy Shield - czym jest tarcza prywatności?

Privacy Shield reguluje kwestie przekazywania danych osobowych z państw członkowskich UE do USA. Na jakich zasadach opiera się to nowe porozumienie?

Privacy Shield, czyli nowe zasady przekazywania danych osobowych do USA

W lipcu Komisja Europejska i rząd Stanów Zjednoczonych przyjęły porozumienie w sprawie nowych zasad transatlantyckiego przekazywania danych osobowych – Privacy Shield (Tarcza Prywatności). Reguluje ono kwestie związane z przekazywaniem danych osobowych z państw członkowskich UE do USA i zastąpiło unieważnione w ubiegłym roku przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej porozumienie Safe Harbor (Bezpieczna Przystań). Czego się spodziewać? Czy to zmiana na lepsze?

Przekazywanie danych osobowych poza Europejski Obszar Gospodarczy jest szczególnie obwarowane. Przekazanie danych osobowych do państwa trzeciego może nastąpić, jeżeli państwo docelowe zapewnia na swoim terytorium odpowiedni poziom ochrony danych osobowych. Związane jest to z bardzo wysokim poziomem ochrony danych osobowych na terytorium UE i relatywnie niskim poziomem tej ochrony na terytorium państw trzecich.

Do państw niezapewniających odpowiedniego poziomu ochrony danych osobowych, co może zaskakiwać, należą między innymi USA. Powoduje to, że wszelkie operacje przekazania danych z UE do USA, poza kilkoma wyjątkami opisanymi w ustawie o ochronie danych osobowych, potencjalnie wymagają każdorazowo uzyskania zgody Generalnego Inspektora Danych Osobowych. Furtką była dotychczas tzw. bezpieczna przystań (Safe Harbor), a więc program certyfikowania, jako bezpieczne, poszczególnych podmiotów działających na terytorium USA.

Cierpieli giganci

Z uwagi na unieważnienie porozumienia Safe Harbor przez TSUE w ubiegłym roku, liczna grupa amerykańskich przedsiębiorców znalazła się w prawnej próżni. Mowa tutaj w szczególności o największych graczach branży technologicznej, którzy od ostatniego pół roku pozostawali w stanie niepewności co do tego, w jaki sposób i czy w ogóle, mogą przekazywać dane osobowe swych klientów z UE do USA, a w konsekwencji np. przechowywać dane na serwerach tam ulokowanych.

W rezultacie, po ponad półrocznych negocjacjach, Komisja Europejska i rząd amerykański zawarli nowe porozumienie w przedmiocie ochrony danych osobowych przekazywanych z UE do USA, mające zastąpić dotychczasowe rozwiązania. Porozumieniu temu nadano nazwę – Privacy Shield.

Czym jest Tarcza?

Porozumienie Privacy Shield opierać się będzie na kilku podstawowych mechanizmach/zasadach:

  • przedsiębiorstwa amerykańskie stosujące Privacy Shield, umieszczane będą w ewidencji prowadzonej przez Departament Handlu USA, który prowadził będzie regularne przeglądy tych przedsiębiorstw pod kątem prawidłowego zabezpieczenia danych osobowych, pod rygorem usunięcia z ewidencji;
  • dostęp do pochodzących z UE danych przetwarzanych przez amerykańskie przedsiębiorstwa będzie dla administracji rządowej USA ograniczony wyłącznie do przypadków, w których stanie się on konieczny z uwagi na kwestie bezpieczeństwa narodowego lub stosowania prawa;
  • każda osoba, która twierdzi, że jej dane zostały wykorzystane w sposób niewłaściwy i niezgodny z Privacy Shield, uprawniona będzie do złożenia stosownej skargi, rozpatrywanej bądź to przez przetwarzającego, w ramach alternatywnych metod rozwiązywania sporu, bądź też przez Federalną Komisję Handlu, za pośrednictwem krajowych organów ochrony danych osobowych (np. polskiego GIODO);
  • Komisja Europejska i Departament Handlu USA będą rokrocznie dokonywać wspólnego przeglądu stosowania Privacy Shield.
reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Ekspert:

Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Ekspert we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Komputer, e-mail, dane osobowe/ Fot. Fotolia
Komputer, e-mail, dane osobowe/ Fot. Fotolia

Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK