| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Firma za granicą > Nowa umowa podatkowa z Czechami 2013 – zasady opodatkowania polskich firm

Nowa umowa podatkowa z Czechami 2013 – zasady opodatkowania polskich firm

Nowa umowa podatkowa z Czechami. Dowiedz się jak zmieniły się zasady opodatkowania działalności gospodarczej prowadzonej przez polskie firmy w Czechach, w związku z nową umową o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską a Czechami.

Nowa umowa między Polską a Czechami reguluje podstawowe zasady współpracy między organami podatkowymi oraz rozdziela prawa do opodatkowania dla poszczególnych kategorii dochodów. Umożliwia również rozwiązanie sporów powstających przy interpretacji i stosowaniu jej postanowień, wymianę informacji podatkowych, jak również przeciwdziałanie uchylaniu się od opodatkowania.

Nowa umowa o podwójnym opodatkowaniu dokonuje zmiany zakresu przedmiotowego umowy, wprowadza nową koncepcję zakładu usługowego oraz nową definicję „należności licencyjnych”. Zmianie ulegną również stawki podatku u źródła, zasady zwolnień z podatku u źródła w stosunku do odsetek

Nowa umowa wprowadza ponadto zmiany w zakresie wymiany informacji, tzw. klauzulę pełnej wymiany informacji. Jak podkreśla Radomir Graj, ekspert Accace, „przedsiębiorcy powinni być szczególnie zadowoleni z wprowadzenia tzw. korekty wtórnej, która umożliwia uniknięcie podwójnego opodatkowania dla grup kapitałowych w sytuacji oszacowania dochodu w jednym z Państw na podstawie przepisów o cenach transferowych”.

Polecamy: Jak założyć spółkę z o.o. w Czechach

Według Michała Krzewińskiego, również eksperta Accace, „obniżenie stawek podatku u źródła od wypłacanych dywidend oraz odsetek, a także zwolnienie od tego podatku odsetek od pożyczek i kredytów udzielanych przez banki, przyczyni się do zmniejszenia przeszkód w przepływie kapitału, a w konsekwencji wpłynie na pobudzenie rynku”.

Nowa umowa między Polską a Czechami w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, została podpisana 13 września 2011 r.

Polecamy: Jak tymczasowo świadczyć usługi w Czechach

Umowa wchodzi w życie 1 stycznia 2013 r. i zastąpi umowę między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Czeskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, podpisaną w Warszawie 24 czerwca 1993 r.

Źródło: Accace

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marek Nienałtowski

Ekspert Domu Kredytowego Notus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK