| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Firma za granicą > Nowa umowa podatkowa z Czechami 2013 – zasady opodatkowania polskich firm

Nowa umowa podatkowa z Czechami 2013 – zasady opodatkowania polskich firm

Nowa umowa podatkowa z Czechami. Dowiedz się jak zmieniły się zasady opodatkowania działalności gospodarczej prowadzonej przez polskie firmy w Czechach, w związku z nową umową o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską a Czechami.

Nowa umowa między Polską a Czechami reguluje podstawowe zasady współpracy między organami podatkowymi oraz rozdziela prawa do opodatkowania dla poszczególnych kategorii dochodów. Umożliwia również rozwiązanie sporów powstających przy interpretacji i stosowaniu jej postanowień, wymianę informacji podatkowych, jak również przeciwdziałanie uchylaniu się od opodatkowania.

Nowa umowa o podwójnym opodatkowaniu dokonuje zmiany zakresu przedmiotowego umowy, wprowadza nową koncepcję zakładu usługowego oraz nową definicję „należności licencyjnych”. Zmianie ulegną również stawki podatku u źródła, zasady zwolnień z podatku u źródła w stosunku do odsetek

Nowa umowa wprowadza ponadto zmiany w zakresie wymiany informacji, tzw. klauzulę pełnej wymiany informacji. Jak podkreśla Radomir Graj, ekspert Accace, „przedsiębiorcy powinni być szczególnie zadowoleni z wprowadzenia tzw. korekty wtórnej, która umożliwia uniknięcie podwójnego opodatkowania dla grup kapitałowych w sytuacji oszacowania dochodu w jednym z Państw na podstawie przepisów o cenach transferowych”.

Polecamy: Jak założyć spółkę z o.o. w Czechach

Według Michała Krzewińskiego, również eksperta Accace, „obniżenie stawek podatku u źródła od wypłacanych dywidend oraz odsetek, a także zwolnienie od tego podatku odsetek od pożyczek i kredytów udzielanych przez banki, przyczyni się do zmniejszenia przeszkód w przepływie kapitału, a w konsekwencji wpłynie na pobudzenie rynku”.

Nowa umowa między Polską a Czechami w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, została podpisana 13 września 2011 r.

Polecamy: Jak tymczasowo świadczyć usługi w Czechach

Umowa wchodzi w życie 1 stycznia 2013 r. i zastąpi umowę między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Czeskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, podpisaną w Warszawie 24 czerwca 1993 r.

Źródło: Accace

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK