| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Firma za granicą > Co trzeba wiedzieć o kaucji aktorycznej?

Co trzeba wiedzieć o kaucji aktorycznej?

W przypadkach, gdy stroną powodową jest podmiot, który nie ma miejsca zamieszkania lub zwykłego pobytu albo siedziby w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej musi on złożyć na żądanie pozwanego kaucję aktoryczną. Jaką pełni funkcję? Czy można się od niej uchylić? Odpowiedzi na te i inne pytania udziel nasz ekspert.

Zgłaszając w przepisanym czasie wniosek o zabezpieczenie kosztów, pozwany nie ma obowiązku składać wyjaśnień co do istoty sprawy przed rozstrzygnięciem tego wniosku, ponieważ sąd wyznaczy wówczas powodowi termin do złożenia kaucji, a po bezskutecznym upływie terminu sąd odrzuci pozew lub środek odwoławczy, orzekając o kosztach jak w przypadku cofnięcia pozwu. W związku z tym wyjaśnienia pozwanego co do istoty sprawy nie są potrzebne.

Jeżeli w toku postępowania ustanie przyczyna zabezpieczenia, sąd na wniosek powoda, po wysłuchaniu pozwanego, zwolni powoda od obowiązku zabezpieczenia kosztów i zarządzi zwrot  złożonej kaucji.

Polecamy: Jak przedsiębiorca odpowiada za swoje długi?

Jeżeli sąd uzna, że konieczne jest zasądzenie od powoda na  rzecz pozwanego kosztów procesu, niezbędna będzie aktywność pozwanego. Sąd zarządza bowiem zaspokojenie z kaucji przyznanych  pozwanemu kosztów dopiero na jego wniosek. Wniosek taki powinien być zgłoszony w ciągu miesiąca od uprawomocnienia się orzeczenia. Jeżeli wniosku nie zgłoszono, sąd po upływie tego terminu zarządzi wydanie kaucji powodowi, z tym że uczyni to na jego żądanie. Termin ten może być przywrócony na ogólnych zasadach. Gdyby jednak kaucja została już zwrócona powodowi, wniosek o przywrócenie terminu zostanie odrzucony jako bezzasadny.

Sąd zarządzi natomiast wydanie powodowi kaucji natychmiast po uprawomocnieniu się orzeczenia, jeżeli pozwanemu kosztów nie przyznano. Sąd zarządza zaspokojenie kosztów pozwanego z kaucji aktorycznej w wysokości tych kosztów. Oznacza, to, że jeżeli koszty były niższe, niż kaucja, nastąpi zwrot reszty na rzecz powoda.

Oczywiście ostateczne rozstrzygnięcie w przedmiocie złożonej kaucji sąd wydaje dopiero po uprawomocnieniu się orzeczenia w przedmiocie kosztów procesu. Gdyby więc sąd nie zasądził od powoda na rzecz pozwanego kosztów procesu, nastąpi zwrot kaucji powodowi. Postanowienie to powinno nastąpić natychmiast po uprawomocnieniu się orzeczenia.

Należy pamiętać, że pozwanemu przysługuje pierwszeństwo zaspokojenia z kaucji złożonej przez powoda przed wszystkimi innymi wierzycielami powoda. Wynika to z faktu, że złożona kaucja ma zabezpieczać koszty procesu należne pozwanemu, więc jest przeznaczona na zaspokojenie tylko tych kosztów. Gdyby zaś pozwany zgłosił wniosek o zaspokojenie z kaucji przyznanych mu kosztów, a wniosek ten zostałby uwzględniony, z kaucji nie mogą być zaspokojeni inni wierzyciele powoda.

Zaspokojenie wierzycieli może mieć również miejsce w sytuacji, gdy pozwany nie złoży wniosku o zaspokojenie jego kosztów z kaucji, zaś na zarządzenie sądu nastąpi jej zwrot powodowi. Pozwany nie skorzysta wówczas z pierwszeństwa zaspokojenia przed innymi wierzycielami.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK