| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Firma za granicą > Zawieszenie czasowej transgranicznej działalności usługowej

Zawieszenie czasowej transgranicznej działalności usługowej

Do zawieszenia czasowej transgranicznej działalności usługowej nie znajduja zastosowania przepisy o zawieszeniu działalności gospodarczej. Ekspert wyjaśnia dlaczego.

Po pierwsze samo zawieszenie działalności gospodarczej zakłada pewną ciągłość i trwałość tej działalności, istniejącą zarówno przez zawieszeniem, jak i planowaną po zakończeniu okresu zawieszenia (zawieszenie działalności gospodarczej ma bowiem z założenia charakter jedynie czasowy i nie oznacza całkowitej rezygnacji z dalszej działalności gospodarczej). Świadczenie usług w ramach swobody świadczenia usług ma natomiast charakter czasowy, wobec czego nie występuje to ciągłość działalności, którą mogłoby przerwać trwające od 1 do 24 miesięcy zawieszenie.

Polecamy: Jak zarejestrować firmę w Niemczech

Nadto jedną z głównych korzyści płynących z zawieszenia działalności gospodarczej jest zwolnienie z obowiązku regulowania składek na ZUS, a tymczasem podmiot czasowo świadczący usługi w Polsce, zgodnie z ustawą o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach Unii Europejskiej, nie jest objęty obowiązkiem rejestracji w ZUS i nie ma obowiązku odprowadzania w Polsce składek z tego tytułu.

Polecamy: Jak założyć firmę w Irlandii – spółka kapitałowa

Wreszcie warunkiem niezbędnym dla zawieszenia działalności gospodarczej jest zgłoszenie przez przedsiębiorcę stosownej informacji do Ewidencji Działalności Gospodarczej albo KRS, a tymczasem na mocy art. 13 ust. 1a ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorcy z państw UE oraz Norwegii, Islandii, Liechtensteinu oraz Szwajcarii świadczący w Polsce czasowo usługi są zwolnieni z obowiązku uzyskania wpisu w Ewidencji Działalności Gospodarczej albo KRS.

Jedynie obywatele innych państw UE, którzy nie prowadzą w nich działalności gospodarczej, a zatem nie są zwolnieni z obowiązku wpisu do Ewidencji Działalności Gospodarczej, mogliby teoretycznie zawiesić swoją działalność w Polsce. Ze względu na czasowy charakter samego świadczenia usług nie wydaje się to wszakże zasadne, ani praktycznie przydatne.

Źródło: eu-go.gov.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adam Głos

Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »