| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Firma za granicą > Kumulacja pochodzenia towarów a wysokość należnego cła - porada

Kumulacja pochodzenia towarów a wysokość należnego cła - porada

Pochodzenie towarów jest bardzo ważnym elementem, który wpływa w znaczącym stopniu na wysokość należnego cła. Kumulacja pochodzenia jest jednym ze sposobów określenia pochodzenia towarów. Jakie są rodzaje kumulacji? Jak określona została kwestia wywozu towarów z preferencyjnym pochodzeniem w oparciu o kumulację?

Pochodzenie towarów jest bardzo ważnym elementem, który wpływa w znaczącym stopniu na wysokość należnego cła. Określenie czy dany towar będzie korzystał z preferencji taryfowych przyznanych na podstawie zawartych umów międzynarodowych i wprowadzonych autonomicznych regulacji wspólnotowych wymaga zastosowania szeregu zasad określonych w przepisach celnych. Kumulacja pochodzenia jest jednym ze sposobów określenia pochodzenia towarów. 

Zgodnie z tą zasadą, użycie w produkcji towaru produktów, które pochodzą z krajów, które są stroną danej umowy, przy spełnieniu warunków określonych w przepisach wspólnotowych, umożliwia nadanie temu produktowi preferencyjnego pochodzenia kraju - strony umowy. Na przykład, przy produkcji towarów w Polsce, oprócz produktów z Polski, używane są produkty z Egiptu i z Turcji. Biorąc pod uwagę, że Unia Europejska ma podpisaną umowę z Turcją, w celu nadania towarowi preferencyjnego unijnego pochodzenia przy zastosowaniu kumulacji pochodzenia, komponenty z Turcji są traktowane jak komponenty wspólnotowe. 

Polecamy: Jaka forma reklamacji zainteresuje klientów?

Produkty te traktowane są tak jakby pochodziły z kraju, w którym wytwarzany jest towar, czyli w tym wypadku z obszaru Wspólnoty.

Towar, który uzyskał preferencyjne pochodzenie w oparciu o kumulację pochodzenia może być wywieziony z odpowiednim dowodem pochodzenia tylko do kraju, z którym zawarta jest odpowiednia umowa. Głównym założeniem stosowania kumulacji jest ułatwienie w nadaniu towarom preferencyjnego pochodzenia, co w znacznym stopniu wpływa na zacieśnienie współpracy gospodarczej pomiędzy stronami danej umowy. Przedsiębiorcy bowiem, chętniej będą używać w produkcji półprodukty, które mogą służyć do nadania towarowi preferencyjnego pochodzenia.

Główne rodzaje kumulacji są następujące:
- kumulacja dwustronna (z preferencji w zakresie pochodzenia towarów korzystają strony umowy dwustronnej, bez odniesienia do innych krajów lub regionów),
- kumulacja regionalna (preferencyjne reguły pochodzenia odnoszą się do ugrupowania regionalnego),
- kumulacja wielostronna, odnosi się do umów, które umożliwiają kumulowanie pochodzenia w ramach strefy wolnego handlu, do której należą więcej niż dwa kraje.
- kumulacja rozszerzona oznacza system, w którym uczestnictwo uzależnione jest od dopuszczenia przez Komisję Europejską na wniosek jednego z krajów korzystających, na mocy którego materiały pochodzącego z kraju, z którym UE ma podpisaną umowę o wolnym handlu uznaje się za materiały pochodzącego z danego kraju.

Polecamy: Jak optymalizować koszty w małej firmie?

Marek Szymański
Senior Manager w firmie doradczej KPMG

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK