Wybierz branżę i znajdź firmę odpowiadającą Twoim potrzebom.
szukana fraza 
 
 
 Strona 3 z 3

Jak założyć firmę we Francji?

Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej nasze firmy mogą swobodnie świadczyć usługi na rynku francuskim. W efekcie Polska dla Francji jest 10. klientem i 15. dostawcą, pozostając największym, obok Rosji, partnerem handlowym w obszarze Europy Środkowo-Wschodniej. Jeśli chcesz dołączyć do grona inwestorów we Francji, już teraz przeczytaj, jakie formalności musisz spełnić.

4) wolne zawody reglamentowane (np. adwokaci, biegli księgowi, lekarze) lub niereglamentowane (np. tłumacze, konsultanci) – niezależna działalność o charakterze intelektualnym. Podejmując indywidualną działalność związaną z wykonywaniem wolnego zawodu, zainteresowany powinien złożyć wszystkie dokumenty w Centrum Formalności Przedsiębiorstw oraz we właściwym dla swojego adresu zamieszkania biurze URSSAF, francuskim odpowiedniku ZUS.

Warunki wykonywania działalności gospodarczej

Przepisy warunkujące wykonywanie działalności zawodowej, handlowej, przemysłowej lub rzemieślniczej przez obcokrajowca różnią się w zależności od tego, czy przebywa on na terytorium Francji, czy też nie.

Obcokrajowiec, który zamierza wykonywać/prowadzić działalność handlową, gospodarczą lub rzemieślniczą na terytorium Francji, musi ubiegać się o zezwolenie na pobyt udzielane z tytułu wykonywania działalności zawodowej. Wydana karta pobytu opatrzona jest znakiem zawodu, który posiadacz tej karty będzie wykonywać.

Z kolei obcokrajowiec, który nie mieszka we Francji, a wykonuje na jej terytorium działalność handlową, przemysłową lub rzemieślniczą, jest zobowiązany do jej rejestracji w Rejestrze Handlowym i Spółek lub Rejestrze Zawodów (w zależności od rodzaju prowadzonej działalności).

Polecamy: Kim będzie dzienny opiekun?

Formy działalności gospodarczej

1) samozatrudnienie
2) wolne zawody
3) spółki
4) zgrupowanie interesów gospodarczych przedsiębiorstw już istniejących (Groupement d’Intérét Economique)
5) inwestycje zagraniczne (firmy zagraniczne zainteresowane działalnością we Francji mogą tu utworzyć następujące formy):

a) przedstawicielstwo
b) biuro łączności (bureau de liaison)
c) oddział (succursale)
d) filia (filiale)

6) dzierżawa przedsiębiorstwa (location-gérance de fonds de commerce).

O wyborze formy prawnej decydują cel oraz rozmiary planowanego przedsięwzięcia.

Spółka zagraniczna, chcąca wejść na rynek francuski, może utworzyć na początku przedstawicielstwo, co umożliwi, przy relatywnie niewielkich nakładach finansowych, poznanie potrzeb lokalnego rynku i realnych możliwości prowadzenia działalności gospodarczej.

Polecamy: Przekształcenie jednoosobowego przedsiębiorcy- porada


Liczba komentarzy:
dodano: 2012-01-10 10:08 przez:wolen
Najlepiej znaleźć jakąś kancelarię która ma tam przedstawicielstwo, pamiętam że my korzystaliśmy z usług mec. Karkoszki który ma sporo kontaktów we Francji
Zamów darmowy newsletter

Niezbędnik »

Składki ZUS przedsiębiorcówKalkulator amortyzacji
Leasing a kredytWzory umów

Społeczność

Ekspert Infor.pl

Grzegorz Mikos

Prawnik
ZOSTAŃ NASZYM EKSPERTEM