| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Firma za granicą > Jak założyć firmę we Francji? - samozatrudnienie

Jak założyć firmę we Francji? - samozatrudnienie

Po akcesji Polski do UE i zgodnie z dyrektywami europejskimi, Polacy nie muszą uzyskiwać karty handlowca (kupca). Osoby tworzące przedsiębiorstwo we Francji (właściciele czy np. udziałowcy spółki) mogą pracować jako jego szefowie bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na pracę. Ekspert wyjaśnia zasady samo zatrudnienia we Francji.

Nowością jest wprowadzony w życie 1 stycznia 2009 r. nowy status przedsiębiorcy indywidualnego, tzw. auto-entrepreneur. Szereg uproszczeń związanych z rozpoczęciem działalności, jak również atrakcyjny system opodatkowania i ubezpieczenia społecznego, spowodowały, że od stycznia 2010 r. już ponad 276 000 osób zdecydowało się na rozpoczęcie własnej działalności. Z nowych uregulowań skorzystać mogą wyłącznie osoby fizyczne, które zamierzają otworzyć własną i indywidualną działalność gospodarczą.

Polecamy: Czy e-rejestracja spółek z.o.o. stwarza ryzyko nadużyć?

Nowo utworzone przedsiębiorstwo otrzymuje za pośrednictwem Centrum Formalności Przedsiębiorstw przyznawany przez urząd statystyczny (INSEE) numer identyfikacyjny tzw. SIRET składający się z 14 cyfr zawierający w sobie numer SIREN (identyfikujący przedsiębiorstwo) oraz NIC (identyfikujący lokalizację lub główną siedzibę przedsiębiorstwa). INSEE przyznaje również kod APE określający główny profil działalności przedsiębiorstwa. Każdy rzemieślnik, handlowiec czy przemysłowiec, rozpoczynając prowadzenie działalności, zobowiązany jest wnosić składkę na ubezpieczenie społeczne (ubezpieczenie zdrowotne i macierzyńskie, rodzinne, inwalidzkie i emerytalne, strona: www.le-rsi.fr ).

Składka jest wyliczana na podstawie przychodów przedsiębiorstwa. Z tym że w pierwszych dwóch latach działalności mogą to być roczne stawki ryczałtowe przychodu odpowiednio w wysokości 7.006 euro (za pierwszy rok działalności) i 10,508 euro (drugi rok działalności). Składki są płatne co miesiąc począwszy od trzeciego miesiąca po rozpoczęciu działalności. Istnieje możliwość obliczenia (obniżenia) składki w drugim roku, w oparciu o rzeczywiste przychody uzyskiwane z prowadzonej działalności. Ulgi w opłacaniu składek mogą uzyskać bezrobotni tworzący swoje przedsiębiorstwo, pracownicy najemni chcący utworzyć własne przedsiębiorstwo, jak i osoby uzyskujące przychody roczne poniżej określonych progów.

Osoby posiadające kwalifikacje do wykonywania wolnego zawodu we Francji mogą prowadzić działalność indywidualną i wówczas określa się ich pojęciem pracowników niezależnych. Wśród wolnych zawodów rozróżnia się zawody reglamentowane
i niereglamentowane.

Polecamy: Od 1 maja kasa dla lekarzy i prawników!

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak założyć firmę we Francji? - samozatrudnienie
Jak założyć firmę we Francji? - samozatrudnienie

Samochód w firmie69.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK