REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak tworzone są spółki w raju podatkowym

Gabriel Runevic
Jak tworzone są spółki w raju podatkowym
Jak tworzone są spółki w raju podatkowym

REKLAMA

REKLAMA

Utworzenie spółki w raju podatkowym nie jest skomplikowane. Pojawia się jednak pytanie o opłacalność podejmowania takiego przedsięwzięcia przez małe firmy. Przeczytaj, jak powstaje przykładowa panamska spółka.

REKLAMA

Podstawą utworzenia spółki jest przygotowanie oraz podpisanie w obecności notariusza stosownej umowy. Następnie dokonywany jest wpis do rejestru na podstawie przygotowanego dokumentu. Adres rejestrowy zakładanej spółki powinien mieć miejsce w Republice Panamy. Zaletą powoływania spółki w tym systemie jest czas - jej założenie zajmuje ok. 4 dni roboczych oraz ok. 10 dni niezbędnych do legalizacji dokumentów.

REKLAMA

Wymagane jest uzyskanie zgody na nadanie spółce proponowanej nazwy, gdyż nazwa ta nie może sugerować zwierzchnictwa rządu, ani nie może być identyczna z już istniejącą nazwą innej spółki, bądź zbieżna z nazwą firmy dobrze znanej na rynku. Językiem właściwym dla składanych dokumentów jest język hiszpański z potwierdzonym tłumaczeniem angielskim. Przedstawiana do rejestru nazwa może być wyrażona w dowolnym języku (do formułowania nazwy używany jest alfabet łaciński), rejestr może natomiast wystąpić o przekazanie angielskiego lub hiszpańskiego tłumaczenia.

Specjalnego pozwolenia wymaga rejestracja spółki, w której nazwie pojawiają się takie słowa jak między innymi: bank, pożyczki, kasy oszczędności, reasekuracja, ubezpieczenia na życie i majątkowe, fundusz powierniczy oraz ich pochodne, czy ich obcojęzyczne odpowiedniki. W zakresie wskazanych powyżej celów działalność spółek panamskich i ich rejestracja podlega ograniczeniom.

Polecamy: Czym są nowe rynki sprzedaży

REKLAMA

Dla wykazania ograniczenia odpowiedzialności spółek koniecznym jest by nazwy kończyły się formami Corporation, Incorparated, Socieded Anonima czy tez ich skrótami Corp., Inc., SA. Nie mogą być wykorzystywane zwroty Limited / Ltd. Założenie spółki możliwe jest przez co najmniej jednego udziałowca, którego dane (imię, nazwisko), tak jak i dane członków zarządu, nie muszą być ujawniane w publicznych rejestrach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Brak jest wymogu kapitału minimalnego, natomiast możliwe jest powołanie udziałowców nominalnych, jak również emitowanie udziałów na okaziciela lub imiennych oraz udziałów bez wartości nominalnej. Dyrektorami w spółce panamskiej (wymaganych jest minimum trzech) mogą być zarówno osoby prawne i fizyczne dowolnej narodowości. Nie muszą być one panamskimi rezydentami. W spółce muszą być zatrudnieni co najmniej prezes, sekretarz oraz księgowy, którzy mogą pełnić zarazem role wymaganych trzech dyrektorów. Jedynym publicznie dostępnym dokumentem, który wskazuje status własnościowy spółki są tzw. articles of incorporation, które wskazują pierwszych członków zarządu spółki.

Polecamy: serwis Zakładam firmę

Jednakże takimi członkami zarządu mogą być tzw. dyrektorzy powierniczy, którzy działają na zlecenie osób trzecich nieujawnianych w rejestrach. Jak już wspomniano powyżej dyrektorem jak i dyrektorem powierniczym, może być nie tylko osoba fizyczna, ale również osoba prawna. W zarządzie tej osoby prawnej może zasiadać kolejna osoba prawna, doprowadzając w ten sposób do tego, że osobą fizyczną, która podpisuje articles of incorporation może być miejscowy adwokat, który pod groźbą odpowiedzialności karnej i dyscyplinarnej nie może ujawnić swojego zleceniodawcy.

Zwyczajne Walne Zgromadzenia Akcjonariuszy lub dyrektorów, zgodnie z prawem, nie są wymagane. Jeżeli jednak takie spotkania odbywają się, mogą mieć miejsce w dowolnym zakątku świata, z udziałem przedstawicieli - przez telefon, e-mail lub za pośrednictwem innych środków komunikacji elektronicznej. Wszelkie decyzje zostaną uznane za ważne, niezależnie od tego, czy będą podpisane w różnych terminach lub różnych jurysdykcjach.

Istniejąca spółka musi posiadać Księgę Protokołów z protokołami ze wszystkich posiedzeń udziałowców/członków zarządu w porządku chronologicznym oraz Rejestr Udziałów z informacjami odnośnie własności i emisji świadectw udziałowych.

Spółka nie działająca w Panamie nie ma obowiązku natomiast składania raportów finansowych, czy deklaracji podatkowych. Nie ma także wymogu audytu, zaś księgowość może być prowadzona w dowolnym miejscu na świecie. Dochody lub dywidendy z otrzymanych źródeł poza granicami kraju, nie są opodatkowane nawet jeżeli firma ma siedzibę w Panamie.

Polecamy: Jak założyć firmę za granicą

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA