| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Firma za granicą > Jak funkcjonuje system bankowy w Danii

Jak funkcjonuje system bankowy w Danii

Duński system bankowy charakteryzuje się wzmożoną koncentracją i dużym znaczeniem banków hipotecznych. Usługi finansowe dla firm są rozwinięte. Nie występują  ograniczenia w zakresie otwierania i posiadania rachunków bankowych przez obywateli polskich ani przez polskie firmy.

Dania jest jednym z niewielu krajów Unii Europejskiej, które w narodowym referendum odmówiły przystąpienia do unii monetarnej. W związku z tym, z dniem 1 stycznia 2002 roku, kiedy w większości krajów Unii Europejskiej wprowadzono euro, Dania pozostała przy swojej starej walucie. System bankowy w Danii wywodzi się z rozwiniętego jeszcze w XIX wieku systemu banków spółdzielczych, który z upływem czasu podlegał licznym przekształceniom i koncentracji. Pomimo, iż w Danii funkcjonuje obecnie ponad 190 banków i instytucji finansowych, koncentracja na rynku usług bankowych jest bardzo duża.

Charakterystyczną cechą duńskiego systemu bankowego jest duże znaczenie banków hipotecznych. W całości aktywów banków i instytucji finansowych ok. 40% przypada na klasyczną działalność bankową, 30% to działalność związana z kredytami hipotecznymi, 19% to ubezpieczenia na życie i fundusze emerytalne, pozostałe to inna działalność ubezpieczeniowa.

Polecamy: Jak założyć firmę w Norwegii

Oficjalną walutą Danii jest duńska korona (DKK). Działalność sektora bankowego w Danii jest regulowana ustawą o bankowości (Banking Act). Ustawa definiuje krajowe i zagraniczne podmioty gospodarcze korzystające z usług bankowych. Podmiot krajowy prawa bankowego to firma posiadająca siedzibę lub efektywnie zarządzana na terytorium Danii, zaś podmiot zagraniczny to firma umiejscowiona poza terytorium Danii.

Krajowe podmioty prawa bankowego mogą otwierać i posiadać konta bankowe w walucie krajowej oraz zagranicznej w Danii i za granicą. Zasoby kont bankowych w walucie krajowej są w całości wymienialne na waluty zagraniczne.

Zagraniczne podmioty także mogą posiadać konta w bankach duńskich w walucie duńskiej lub zagranicznej. Nie istnieją prawne lub administracyjne ograniczenia dla podmiotów zagranicznych w dostępie do usług duńskiego sektora bankowego. Wwóz lub wywóz z Danii pieniędzy lub papierów wartościowych, o wartości przewyższającej 15.000 euro, podlega obowiązkowemu zgłoszeniu.

Wszystkie transakcje między podmiotami krajowymi i zagranicznymi, otwarcie rachunków za granicą oraz wszelkie płatności otrzymane lub dokonane przez podmioty krajowe muszą być zgłaszane do Narodowego Banku Danii, dla potrzeb bieżącej analizy bilansu płatniczego kraju.

Polecamy: Jak założyć firmę w Irlandii

Artykuł jest fragmentem "Poradnika dla polskiego przedsiębiorcy" autorstwa Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Kopenhadze.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak funkcjonuje system bankowy w Danii
Jak funkcjonuje system bankowy w Danii

Samochód w firmie69.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK