| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Firma za granicą > Jak założyć firmę w Danii – autoryzacja i kompetencje pracowników

Jak założyć firmę w Danii – autoryzacja i kompetencje pracowników

Polski pracownik, chcący wykonywać czasowo zawód hydraulika lub elektryka w Danii powinien, przed rozpoczęciem wykonywania zawodu, złożyć pisemne zgłoszenie w Duńskim Urzędzie Bezpieczeństwa Technicznego (Sikkerhedsstyrelsen).

Zgodnie z Zarządzeniem Nr 1201 wnioskodawca powinien złożyć następujące dokumenty:

- informację o ewentualnej ochronie ubezpieczeniowej lub innym rodzaju indywidualnej lub zbiorowej ochrony w związku z wykonywaniem zawodu,
- dokument poświadczający przynależność państwową (np. paszport),
- dokument potwierdzający uprawnienia do legalnego wykonywania zawodu hydraulika/elektryka w kraju osiedlenia,
- potwierdzenie kwalifikacji zawodowych,
- potwierdzenie wykonywania zawodu hydraulika/elektryka lub odpowiadającej tym czynnościom działalności zawodowej, przez co najmniej 2 lata w przeciągu ostatnich 10 lat przed zgłoszeniem,
- zaświadczenie o niekaralności potwierdzające, iż w ciągu ostatnich 3 lat wnioskodawca nie był karany za przestępstwa związane z nadużyciem stanowiska, zgodnie z § 78 pkt 2 duńskiego kodeksu karnego.

Dokumentacja może zostać przesłana drogą elektroniczną na adres Urzędu do Spraw Bezpieczeństwa Technicznego (sik@sik.dk). Urząd Bezpieczeństwa Technicznego jest uprawniony do sprawdzenia kwalifikacji zawodowych przed rozpoczęciem wykonywania zawodu przez wnioskodawcę. W przypadku, gdyby zaistniały istotne różnice pomiędzy kwalifikacjami wnioskodawcy a kwalifikacjami zawodowymi wymaganymi do wykonywania zawodu hydraulika/elektryka na terenie Danii, Urząd Bezpieczeństwa Technicznego może
przeprowadzić test przydatności.

W terminie 1 miesiąca od wpłynięcia zgłoszenia wnioskodawcy, Urząd Bezpieczeństwa Technicznego ma obowiązek potwierdzić otrzymanie wniosku i podać do wiadomości wnioskodawcy czy wniosek jest zasadny, czy potrzebne są dodatkowe dokumenty oraz czy będzie wymagane przeprowadzenie testu przydatności.

Jeżeli w terminach podanych w Zarządzeniu nr. 1201 wnioskodawca nie otrzyma zawiadomienia z Urzędu Bezpieczeństwa Technicznego, jest on uprawniony do wykonywania, czasowo lub okazjonalnie, zawodu hydraulika/elektryka na terenie Danii. Zgłoszenie musi być odnawiane raz w roku. Formularze są dostępne na stronie internetowej Urzędu: http://www.sik.dk/Global/English/Authorisation.

Polecamy: Jak założyć firmę w Norwegii

Autoryzacja jest konieczna

Każdy przedsiębiorca w Danii, dla którego pracuje osoba zatrudniona w charakterze hydraulika/ elektryka, ma obowiązek posiadania autoryzacji.

Oznacza to w praktyce, iż bez względu na fakt, czy wnioskodawca prowadzi przedsiębiorstwo jednoosobowe, pracuje jako pracownik w innym przedsiębiorstwie, wykonuje zawód hydraulika/elektryka tymczasowo lub okazjonalnie, czy też chce pozostać na stałe na terenie Danii – wymagane jest przeprowadzenie autoryzacji.
Wniosek o autoryzację dla przedsiębiorcy jest składany do Urzędu Bezpieczeństwa Technicznego.

Formularze są dostępne na stronie internetowej Urzędu:
http://www.sik.dk/Global/English/Authorisation

Za opracowanie wniosku o autoryzację dla przedsiębiorcy należy uiścić opłatę w Urzędzie Bezpieczeństwa Technicznego w wysokości 1.250 DKK. Przedsiębiorstwo zamierzające świadczyć usługi w zakresie instalacji wodnych/elektrycznych jest zobowiązane do wdrożenia systemu zarządzania jakością (np. ISO 9000).

Polecamy: Jak założyć firmę w Irlandii

Artykuł jest fragmentem "Poradnika dla polskiego przedsiębiorcy" autorstwa Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Kopenhadze.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak założyć firmę w Danii – autoryzacja i kompetencje pracowników
Jak założyć firmę w Danii – autoryzacja i kompetencje pracowników

Klasyfikacja Środków Trwałych 2016 ze stawkami amortyzacji i powiązaniem z KŚT 201079.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Madejski Sasiński Starowicz radcowie prawni

spółka partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »