| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Firma za granicą > Jakie rodzaje podatków występują w Danii

Jakie rodzaje podatków występują w Danii

Dania jest krajem, w którym obciążenia podatkowe są jednymi z najwyższych w Europie. System podatkowy w Danii jest progresywny, bardzo rozbudowany i obejmuje zarówno podatki bezpośrednie (m.in. podatki dochodowe od osób fizycznych i prawnych), jak i podatki pośrednie (VAT, akcyza).

Duńskie Ministerstwo Podatków – Skatteministeriet – szacuje dochód z podatków na poziomie 805 mld DKK w 2010 roku. Większa część wpływów do budżetu państwa pochodzi z podatków bezpośrednich, w tym podatków od dochodów osób prawnych i osób fizycznych, podatków pobieranych od firm uczestniczących w wydobyciu gazu ziemnego i ropy, podatków od dochodów od kapitału osób fizycznych i prawnych oraz składek na fundusz pracy.

Podatki pośrednie to przede wszystkim podatek od towarów i usług (VAT), podatek akcyzowy, nakładany na różne kategorie towarów, opłaty rejestracyjne samochodów oraz podatek od dochodów z nieruchomości.

Pobierane w Danii podatki stanowią wpływy do budżetu państwa oraz władz municypalnych. Podobnie jak w wielu innych państwach Unii Europejskiej, obowiązek podatkowy w Danii jest ściśle związany z rezydencją podatkową. Za duńskiego rezydenta podatkowego uznawana jest osoba, która wyrazi chęć posiadania takiej rezydencji lub też kupując dom w Danii, postanowi się tam osiedlić.

Duńskim rezydentem podatkowym staje się ponadto osoba, której pobyt na terytorium Danii przekroczy sześć kolejnych miesięcy. Dania nie oferuje wakacji podatkowych ani ulg podatkowych dla inwestorów zagranicznych.

Polecamy: Jak założyć firmę w Norwegii

Wraz z dniem 1 stycznia 2010 r. rozpoczął się w Danii proces zaplanowanej na lata 2010-2019 szerokiej reformy podatkowej. Nowe regulacje przewidują wprowadzenie niższych podatków dochodowych oraz podniesienie podatków i ceł na produkty potencjalnie szkodliwe dla zdrowia lub środowiska.

Wg oceny rządu docelowo, tj. do 2019 roku, reforma podatkowa przyczyni się do zwiększenia podaży siły roboczej o 19 tys. osób oraz zwiększenia PKB o ok. 30 mld DKK.

Głównymi założeniami reformy jest:

- obniżenie maksymalnej granicy opodatkowania indywidualnego z 59% (2009) do 51,5% (2010),- obniżenie wysokości podstawowej stawki podatkowej z 5,04% na 3,67%,

- likwidacja średniej - 6% stawki podatku podatkowego,

- podniesienie wysokości drugiego progu podatkowego z 347.200 DKK do 389.900 DKK,

- likwidacja najwyższej, 45% stawki podatkowej oraz obniżenie pozostałych stawek podatkowych od dochodów uzyskiwanych przez osoby fizyczne od dywidend,

- objęcie pełnym 25% podatkiem dochodów spółek z tytułu dywidend, niezależnie od posiadanej ilości ani czasu posiadania akcji/udziałów,- zniesienie możliwość stosowania części odliczeń podatkowych,

- uchylenie zwolnień w zakresie podatku VAT w odniesieniu do nieruchomości, usługa dministrowania nieruchomościami oraz usługi biur turystycznych,

- wprowadzenie nowych „ekologicznych” podatków związanych z usługami transportowymi oraz zakupem pojazdów.

Polecamy: Jak założyc firmę w Irlandii

Artykuł jest fragmentem "Poradnika dla polskiego przedsiębiorcy" autorstwa Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Kopenhadze.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK