| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Firma za granicą > Ile kosztuje założenie firmy w Danii

Ile kosztuje założenie firmy w Danii

Dania jest krajem, w którym założenie działalności nie należy do najtańszych. W szczególności, z uwagi na różnice w zarobkach, może okazać się dotkliwe dla polskich przedsiębiorców. Ile kosztuje rozpoczęcie własnej działalności?

Utworzenie firmy w Danii jest stosunkowo kosztowne i zależy od stopnia złożoności oraz ilości wymogów z tym związanych. Koszty towarzyszące założeniu firmy najczęściej wahają się w granicach od 10 tys. do 25 tys. DKK. Składają się na to opłaty za usługi firm doradczych, prawników, notariuszy, itp. Planując podjęcie działalności gospodarczej na rynku duńskim należy także uwzględniać koszty związane z usługami tłumaczy przysięgłych języka duńskiego.

Poważnym kosztem, który należy kalkulować przy wynajmowaniu nieruchomości przeznaczonej np. na sklep w atrakcyjnym miejscu, jest rodzaj depozytu czy odstępnego (zwanego AFSTAELSE), płaconego przez dzierżawcę lokalu poprzedniemu dzierżawcy. Kwota ta sięgać może wieluset tysięcy koron. Po zakończeniu dzierżawy, dzierżawca żąda wpłacenia AFSTAELSE przez kolejnego użytkownika. Odzyskuje on więc wpłaconą na początku dzierżawy kwotę, która jest jednak bezproduktywnie zamrożona, często przez bardzo długi okres.

Polecamy: Jak założyć firmę w Norwegii

Koszty związane z funkcjonowaniem firmy na rynku duńskim są różne w zależności od przedmiotu, skali i zakresu terytorialnego jej działalności. Dania jest krajem o wysokich kosztach robocizny i dlatego płace są zazwyczaj najważniejszym składnikiem kosztów działalności biznesowej. W wielu przypadkach płace przewyższają koszt materiałów zakupionych dla potrzeb produkcji. Jednakże siła robocza w Danii posiada wysokie kwalifikacje.

Związki zawodowe mają silną pozycję na rynku pracy i nie są skłonne do rezygnacji z wynegocjowanych warunków pracy. Administracja centralna podejmuje działania na rzecz obniżenia kosztów pracy oraz utrzymywania tempa wzrostu płac na umiarkowanym poziomie.

Polecamy: Jak założyc firmę w Irlandii

Artykuł jest fragmentem "Poradnika dla polskiego przedsiębiorcy" autorstwa Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Kopenhadze.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ile kosztuje założenie firmy w Danii
Ile kosztuje założenie firmy w Danii

Samochód w firmie69.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Zespół Doradców Podatkowych Jacek Czernecki Spółka z o.o.

Spółka Doradztwa Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK