| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Firma za granicą > Jak rozwiązywane są problemy firm w Danii – system SOLVIT

Jak rozwiązywane są problemy firm w Danii – system SOLVIT

SOLVIT jest systemem nieformalnego rozwiązywania problemów zatrudnienia na jakie napotykają osoby fizyczne i firmy na rynku wewnętrznym UE, a wynikających z nieprawidłowego stosowania prawa wspólnotowego przez organy administracji publicznej w państwach członkowskich (jak również w Islandii, Lichtensteinie i Norwegii).

W przypadku uznania, że w wyniku niezgodnego z regułami rynku wewnętrznego działania administracji jednego z państw członkowskich, zanegowano czyjeś prawo do osiedlenia się, podjęcia nauki, pracy, czy prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium jednego z państw Unii Europejskiej, należy skontaktować się z Centrum Koordynacyjnym SOLVIT, które funkcjonuje w Polsce (w Ministerstwie Gospodarki).

Jak działa system?

System funkcjonuje w oparciu o sieć Centrów Koordynacyjnych utworzonych w każdym państwie członkowskim, współpracujących ze sobą za pośrednictwem internetowej bazy danych, aby szybko i skutecznie znaleźć rozwiązanie zgłoszonego do SOLVITu problemu.

Zadaniem systemu nie jest zastąpienie istniejących mechanizmów rozwiązywania problemów na rynku zatrudnienia, takich jak postępowanie sądowe na szczeblu krajowym lub wspólnotowym. SOLVIT stanowi dla nich alternatywę. Dochodzenie swoich praw na drodze sądowej jest często bardzo kosztowne i długotrwałe. SOLVIT oferuje możliwość uzyskania szybkiego rozwiązania. Krajowe Centrum Koordynacyjne przekazuje skargę do bliźniaczego Centrum Koordynacyjnego w innym państwie członkowskim, w którym pojawił się problem.

Centrum to potwierdza przyjęcie sprawy w ciągu tygodnia, a następnie, współpracując z administracją swojego kraju – autorem/źródłem problemu, przedstawia ostateczne rozwiązanie w ciągu 10, najpóźniej 14 tygodni. Zaproponowane rozwiązanie nie jest wiążące i nie istnieje możliwość jego formalnego zakwestionowania.

Polecamy: Jak założyc firmę w Irlandii

Chcąc zwrócić się do SOLVITU o pomoc w rozwiązaniu problemu, należy pamiętać, że organizacja ta nie może zająć się sprawą, jeśli:

- nie ma ona charakteru „transgranicznego”, czyli dotyczy sytuacji czysto wewnętrznej(problem wynikł z niewłaściwego stosowania prawa europejskiego przez organadministracji krajowej)

- problem pojawił się w relacjach przedsiębiorca – przedsiębiorca, konsument – przedsiębiorca- gdy postępowanie sądowe zostało już wszczęte.

Polecamy: Jak założyć firmę w Norwegii

Artykuł jest fragmentem "Poradnika dla polskiego przedsiębiorcy" autorstwa Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Kopenhadze.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

 Jak rozwiązywane są problemy firm w Danii – system SOLVIT
Jak rozwiązywane są problemy firm w Danii – system SOLVIT

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Gajewska – Cygan

Właścicielka i dyrektor zarządzającym w Grupie Tempo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK