| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Firma za granicą > Jak założyć firmę w Danii – spółka jawna i komandytowa

Jak założyć firmę w Danii – spółka jawna i komandytowa

Zakładanie firmy w Danii wiążę się z możliwością wyboru przez polskich przedsiębiorców dowolnej formy prawnej spośród przewidzianych przez duńskie ustawodawstwo. Czy warto zakładać spółkę jawną lub komandytową?

Rejestracja spółki jawnej (Interesselskab – I/S)

Spółkę jawną mogą utworzyć dwie lub więcej osób fizycznych lub prawnych, podejmujących wspólne zobowiązania. Umowa założycielska określa zależności między nimi. Spółka I/S nie posiada osobowości prawnej, może jednak zawierać umowy, pozywać i być pozywana. Spółka posiada swój majątek, który stanowią wkłady wniesione do spółki oraz mienie nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia. Nazwa firmy musi zawierać skrót I/S wskazujący jej formę prawną.

Dla potrzeb rejestracji spółki należy przedstawić umowę założycielską. Spółka I/S jest spółką osobową, w której każdy wspólnik odpowiada za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz ze spółką.

Polecamy: Jak założyc firmę w Irlandii

Jeśli wszyscy wspólnicy spółki jawnej są osobami prawnymi, wtedy spółka musi zostać zarejestrowana. Aby wszcząć procedurę rejestracyjną, należy, poza zgromadzeniem
dokumentów wymienionych powyżej, wypełnić formularz rejestracyjny, który należy przesłać do Agencji Handlu i Przedsiębiorstw: http://webregforum.pro.dir.dk/log/eogs/library/startblanket-revideret2-prod-maj06.pdf

Wspólnicy powinni wystąpić do Agencji Handlu i Przedsiębiorstw z wnioskiem o rejestrację spółki nie później niż 8 tygodni po podpisaniu umowy spółki.

Rejestracja spółki komandytowej (Kommanditselskab – K/S)

Spółkę komandytową mogą utworzyć dwie lub więcej osób fizycznych lub prawnych podejmujących wspólne zobowiązania. Spółka komandytowa jest spółką osobową, w której za zobowiązania spółki wobec wierzycieli odpowiada w sposób nieograniczony co najmniej jeden wspólnik (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika jest
ograniczona (komandytariusz).

Spółka komandytowa jest tworzona na podstawie umowy założycielskiej wymaganej w procesie jej rejestracji. Nazwa spółki musi zawierać skrót K/S wskazujący na jej formę prawną oraz powinna zawierać nazwisko jednego lub kilku komplementariuszy.

Jeśli wszyscy wspólnicy spółki komandytowej są osobami prawnymi, wtedy spółka musi zostać zarejestrowana. Aby wszcząć procedurę rejestracyjną, należy, poza zgromadzeniem dokumentów wymienionych powyżej, wypełnić formularz rejestracyjny, który należy przesłać do Agencji Handlu i Przedsiębiorstw:http://webregforum.pro.dir.dk/log/eogs/library/startblanket-revideret2-prod-maj06.pdfWspólnicy powinni wystąpić do Agencji Handlu i Przedsiębiorstw z wnioskiem o rejestrację spółki nie później niż 8 tygodni po podpisaniu umowy spółki.

Polecamy: Jak założyć firmę w Norwegii

Artykuł jest fragmentem "Poradnika dla polskiego przedsiębiorcy" autorstwa Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Kopenhadze.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak założyć firmę w Danii – spółka jawna i komandytowa
Jak założyć firmę w Danii – spółka jawna i komandytowa

Samochód w firmie69.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Hancewicz

prawnik, urzędnik, trener administracji publicznej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK