| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Firma za granicą > Jakie problemy mogą pojawić się podczas operacji finansowych w Czechach

Jakie problemy mogą pojawić się podczas operacji finansowych w Czechach

Jeżeli prowadzisz firmę i zależy Ci na rozszerzeniu działalności na kraj naszych południowych sąsiadów, powinieneś zapoznać się z nietypowymi rozwiązaniami stosowanymi w bankowości.

Elementy zlecenia płatniczego

Zlecenie płatnicze w krajowym obrocie płatniczym musi zawierać: konto bankowe płatnika, konto bankowe odbiorcy, kwotę płatności w walucie czeskiej, podpis lub podpis elektroniczny podmiotu składającego dyspozycję. Ponadto powinno zawierać tzw. „konstantní symbol” (symbol stały) - numer określający rodzaj płatności. Pozostałymi elementami zlecenia płatniczego jest data płatności, oraz tzw. „variabilní symbol” (symbol zmienny) – dane identyfikujące realizowaną płatność.

Elementy w obrocie transgranicznym

Są to w szczególności: numer rachunku odbiorcy w formacie IBAN, kod banku odbiorcy w formacie BIC, kraj odbiorcy, waluta, kwota opłaty (BEN, OUR, SHA), sposób realizacji, tytuł płatności. Przy realizacji płatności transgranicznej lub standardowej płatności zagranicznej, warto zwrócić się z prośbą o szczegółowe informacje do osobistego doradcy bankowego.

Polecamy: Jak założyć firmę w Czechach - spółka komandytowa

„Dane bankowe” (bankovní spojení)

W krajowym obrocie płatniczym termin ten oznacza numer rachunku, kod identyfikacyjny banku, ewentualnie czterocyfrowy znak liczbowy.

Płatność transgraniczna

Jest to płatność w walucie EUR w kwocie maksymalnie do 50.000 EUR realizowana w ramach krajów UE z numerem konta IBAN i kodem banku BIC (międzynarodowy kod identyfikacyjny banku).

Warunkiem płatności jest rozliczenie opłat w formie tzw. SHA (podanej bezpośrednio w zleceniu; oznacza to, że opłaty za przelew reguluje płatnik i odbiorca w swoim banku).

Jeżeli chodzi o przelew środków pieniężnych do wysokości 50.000 EUR, spór pomiędzy klientem i bankiem rozpatruje arbiter finansowy.Aktualny wykaz banków działających na terytorium Republik Czeskiej znajduje się na stronie internetowej Narodowego Banku Czeskiego www.cnb.cz

Polecamy: Jak podjąć działalność w Czechach

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK