REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Firma w Czechach - jakimi zasadami rządzi się PIT

Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Pradze
Firma w Czechach - jakimi zasadami rządzi się PIT
Firma w Czechach - jakimi zasadami rządzi się PIT

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą w Czechach tamtejszy system podatkowy nie powinien być Ci obcy. Na jakich zasadach opodatkowywany jest przedsiębiorca będący osobą fizyczną? Przeczytaj.

Podatek dochodowy od osób fizycznych reguluje ustawa Nr 586/92 o podatkach dochodowych.

REKLAMA

Podatnicy podatku

Podatnikami podatku od osób fizycznych są osoby fizyczne. Z punku widzenia określenia obowiązku podatkowego oraz sposobu zapłaty podatku, ważny jest tu podział na rezydentów i nierezydentów podatkowych.

Rezydentami podatkowymi są osoby, które mają miejsce zamieszkania lub zwykle przebywają na terytorium RCz (co najmniej 183 dni w danym roku kalendarzowym, za wyjątkiem studiów lub leczenia). Rezydenci podatkowi mają nieograniczony obowiązek podatkowy tzn., że opodatkowaniu podlegają wszystkie osiągnięte przez nich dochody zarówno w Czechach jak i za granicą (również w Polsce).

Nierezydentami podatkowymi są osoby, których na podstawie określonych wyżej kryteriów nie można uznać za rezydentów. Osoby te mają ograniczony obowiązek podatkowy tzn., że opodatkowaniu podlegają dochody, które osoby te uzyskują wyłącznie ze źródeł na terytorium RCz.

Polecamy: Jak uzyskać zwrot podatku VAT - firma w Republice Czeskiej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedmiot opodatkowania PDOF


Przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych są:
• dochody z czynności zależnej (wynagrodzenia) oraz korzyści płynące z pełnionych funkcji,
• dochody z działalności gospodarczej oraz z innej samodzielnie wykonywanej działalności zarobkowej,
• dochody kapitałowe,
• dochody z wynajmu,
• pozostałe dochody.
Dochód mogą stanowić środki pieniężne, jak też niepieniężne uzyskane również w drodze wymiany. W § 4 ustawy wymienione są przychody zwolnione z podatku. Należą do nich emerytury, renty, odszkodowania, niektóre przychody ze sprzedaży majątku ruchomego i nieruchomego, wygrane na loteriach itp. Zalecamy zapoznać się szczegółowo z tytułami tych przychodów, ponieważ dotrzymanie wyznaczonych tam terminów, jest warunkiem zwolnienia z opodatkowania. Dotyczy to np. sprzedaży mieszkań i samochodów.

Zeznanie podatkowe, okres rozliczeniowy

REKLAMA

Zeznanie podatkowe składa osoba fizyczna, której przychody w danym roku podatkowym przekroczyły 15.000 CZK o ile nie są to przychody zwolnione z podatku lub przychody opodatkowane odrębną stawką (np. dywidendy, udziały w zyskach spółek z o.o., oprocentowania wkładów bankowych itp.).

Okresem rozliczeniowym podatku jest rok kalendarzowy. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług doradcy podatkowego jest zobowiązany złożyć zeznanie podatkowe oraz uiścić należny podatek do 31 marca roku następnego po roku podatkowym. Jeżeli w jego imieniu rozliczenia z fiskusem prowadzi doradca podatkowy, obydwie te czynności należy wykonać do 30 czerwca roku następnego.

Kwoty nie podlegające opodatkowaniu

Na podstawie § 15 ustawy, od podstawy opodatkowania można odliczyć tzw. nie podlegające opodatkowaniu części podstawy. Należą do nich oprocentowania kredytów udzielonych na potrzeby mieszkaniowe wg odrębnych przepisów (maksymalnie do 300.000 CZK), darowizny w wysokości łącznej co najmniej 2% i co najwyżej 10% podstawy opodatkowania, składki na dodatkową emeryturę w wysokości co najmniej 6.000 CZK i co najwyżej 12.000 CZK, składki na ubezpieczenie na życie do wysokości 12.000 CZK, składki z tytułu członkostwa w związkach zawodowych do wysokości 3.000 CZK.

Podstawa opodatkowania

Podstawa opodatkowania PDOF stanowi wynagrodzenie brutto pracownika włącznie z przychodami niepieniężnymi, pomniejszone o przychody nie objęte opodatkowaniem oraz zwolnione z podatku i powiększone o należną kwotę ubezpieczenia socjalnego i zdrowotnego płaconego przez pracodawcę.

Przychody osób fizycznych z działalności gospodarczej

Podstawą do ustalenia podstawy opodatkowania osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą lub wykonujących wolne zawody, jest ewidencja księgowa lub podatkowa.

Podatnicy, którzy nie prowadzą ewidencji księgowej mogą skorzystać z ryczałtu rozliczeniowego tzn. że do obliczenia podstawy opodatkowania, od sumy przychodów (wykazywanych w ewidencji podatkowej), odlicza się koszty wg stawek procentowych określonych w ustawie.

Polecamy: Jak utworzyć oddział osoby zagranicznej w Czechach

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA