| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Firma za granicą > Czy można powołać przedstawicielstwo na rynku czeskim

Czy można powołać przedstawicielstwo na rynku czeskim

Zastanawiasz się nad utworzeniem przedstawicielstwa osoby zagranicznej w Czechach? Uważaj, ponieważ przepisy czeskie zdecydowanie różnią się od polskich. Przeczytaj jak skutecznie powołać przedstawicielstwo w kraju naszych południowych sąsiadów.

W odróżnieniu od prawodawstwa polskiego, w przepisach prawnych Republiki Czeskiej nie ma odrębnej regulacji przedstawicielstw osób zagranicznych. Nie istnieje też odrębny rejestr, do którego takie formy prawne byłyby zapisywane.

Nie oznacza to, że nie ma możliwości powołania przedstawicielstwa na rynku czeskim. Jego ewentualną rejestrację należy rozpatrywać w ramach dostępnych źródeł prawa, jako jednostkę organizacyjną zagranicznej osoby prawnej prowadzącą działalność gospodarczą (Kodeks handlowy, ustawa o prowadzeniu działalności gospodarczej) lub w ramach prawa podatkowego oraz odpowiednich umów międzynarodowych, w przypadku gdyby czynności wykonywane przez przedstawicielstwo nie były związane z działalnością gospodarczą.

W celu określenia statusu przedstawicielstwa osoby zagranicznej, które nie prowadzi działalności gospodarczej (czynności reprezentacyjne, promocyjno-reklamowe itp.), należy sięgnąć do odpowiedniej umowy międzynarodowej. W przypadku Polski ma tu zastosowanie Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Czeskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku sporządzona w Warszawie dnia 24 czerwca1993 r. (Dz.U. z 1994 r. Nr 47, poz. 189).

Przedstawicielstwo osoby zagranicznej, prowadzące działalność gospodarczą i wymagające rejestracji (wpisu do ewidencji działalności gospodarczej) na terytorium RCz, zgodnie z przepisami tego kraju (Kodeks handlowy oraz ustawa o działalności gospodarczej), nazwano w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania „zakładem” (stala provozovna). Inne formy działalności, nie noszące znamion „zakładu”, w świetle ww. przepisów nie wymagają rejestracji.

Polecamy: serwis Firma za granicą

Fakt, że spółka mająca siedzibę w Polsce kontroluje lub jest kontrolowana przez spółkę, która ma siedzibę w Czechach, albo która prowadzi działalność w Czechach (przez posiadany tam zakład albo w inny sposób), nie wystarcza, aby jakąkolwiek z tych spółek uważać za zakład drugiej spółki.

Polecamy: Jak tymczasowo świadczyć usługi w Czechach

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy można powołać przedstawicielstwo na rynku czeskim
Czy można powołać przedstawicielstwo na rynku czeskim

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK