| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Firma za granicą > Jak tymczasowo świadczyć usługi w Czechach

Jak tymczasowo świadczyć usługi w Czechach

Zajmujesz się drobną wytwórczością? A może planujesz szybko zarobić sprzedając produkty w Czechach? Jeżeli zamieszkujesz w państwie członkowskim UE i planujesz na krótko otworzyć biznes w Republice Czeskiej, zastanów się. Możesz skorzystać z prawa do tymczasowego świadczenia usług.

Osoba, która ma siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium innego państwa członkowskiego UE, a która tymczasowo lub okazjonalnie zamierza świadczyć usługi w Republice Czeskiej, obejmujące czynności (działalności) regulowane określone w ustawie Nr 455/1991 Sb. o działalności gospodarczej, na podstawie art. 7 Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2005/36/WE, jest uprawniona do wykonywania tych czynności bez konieczności rejestrowania działalności gospodarczej, uzyskiwania koncesji, czy występowania o uznanie kwalifikacji zawodowych.

To czy wykonywana działalność ma charakter tymczasowy i okazjonalny, ocenia się na podstawie okresu jej trwania (częstotliwości, regularności oraz ciągłości).

Polecamy: Co zrobić, aby firma tymczasowo świadczyła usługi w Czechach

Osoba fizyczna, która zamierza tymczasowo i okazjonalnie świadczyć usługi na terenie RCz w ramach działalności rzemieślniczych, wiązanych lub koncesjonowanych, o których mowa w Ustawie Nr 455/1991 Sb. o działalności gospodarczej, ma obowiązek przed rozpoczęciem świadczenia tych usług złożyć pisemne zawiadomienie w Ministerstwie Przemysłu i Handlu Republiki Czeskiej (MPO). Formularze zawiadomienia odstępne są na stronie: http://www.mpo.cz/dokument50168.html

Do zawiadomienia o tymczasowym świadczeniu usług należy załączyć:
• dowód tożsamości potwierdzający obywatelstwo ew. dokument potwierdzający status osoby, zamierzającej świadczyć usługę (np. członek rodziny obywatela RP),
• zaświadczenie potwierdzające, że usługodawca wykonuje dany zawód lub działalność w innym państwie członkowskim UE oraz, że w chwili składania zaświadczenia nie jest objęty zakazem (nawet tymczasowym) wykonywania tego zawodu lub działalności,
• dokument potwierdzający kwalifikacje zawodowe,
• dokument potwierdzający wykonywanie danej działalności regulowanej przez co najmniej dwa lata w okresie ostatnich dziesięciu lat albo dokument nabycia kwalifikacji w zakresie działalności regulowanej, która w państwie siedziby usługodawcy nie jest regulowana.

Wypełniany i podpisany formularz zawiadomienia wraz z uwierzytelnionymi kopiami ww. dokumentów oraz ich tłumaczeniami na jęz. czeski należy złożyć lub przesłać na adres Ministerstwa Przemysłu i Handlu Republiki Czeskiej www.mpo.cz.

Polecamy: serwis Firma za granicą

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Buszan Augustyniak Suchecka Adwokat Radcowie Prawni Spółka partnerska

Ekspert w zakresie nieruchomości, własności intelektualnej, podatków oraz praw przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »