| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Firma za granicą > Jakie są warunki wykonywania działalności gospodarczej w Czechach

Jakie są warunki wykonywania działalności gospodarczej w Czechach


Jeżeli zdecydowałeś się na założenie działalności gospodarczej w Republice Czeskiej to powinieneś zdecydować się także na jej rodzaj. Od niego zależą kryteria dopuszczające do prowadzenia firmy.

Warunki wykonywania działalności gospodarczej

Ogólne warunki wykonywania działalności gospodarczej to:
• ukończenie 18 roku życia,
• zdolność do czynności prawnych,
• nienaganność.

Zgodnie z UDG, za nienaganną uważa się osobę, która nie była skazana prawomocnym wyrokiem:
• na bezwarunkową karę pozbawienia wolności, za przestępstwo popełnione umyślnie, samodzielnie lub w związku z innym przestępstwem i wymierzono jej bezwarunkową karę pozbawienia wolności na okres powyżej jednego roku;
• za przestępstwo popełnione umyślnie, związane z działalnością gospodarczą, o ile nie dotyczyło ono przestępstwa wymienionego wyżej.

Polecamy: Jakiego rodzaju działalność można prowadzić w Czechach

Obywatel państwa członkowskiego Unii Europejskiej potwierdza nienaganność na podstawie wyciągu z rejestru karnego lub równoważnego dokumentu, wystawionego przez właściwy organ sądowy lub administracyjny kraju, którego jest obywatelem lub kraju członkowskiego swego ostatniego pobytu długoterminowego.

Osoba ubiegająca się o uzyskanie uprawnienia do prowadzenia działalności gospodarczej w RCz musi też przedłożyć zaświadczenie, że nie posiada zaległości podatkowych o ile prowadzi lub prowadziła na terytorium Republiki Czeskiej działalność gospodarczą, nie zalega z opłatami na ubezpieczenie zdrowotne i socjalne oraz składkami na fundusz zatrudnienia.

Specyficzne warunki wykonywania działalności gospodarczej

W celu wykonywania działalności gospodarczych rzemieślniczych, wiązanych oraz koncesjonowanych, poza warunkami ogólnymi, należy również spełnić warunki specyficzne. Należą do nich uprawnienia zawodowe lub inne, wyszczególnione w załącznikach do ustawy lub w przepisach odrębnych. Jeżeli osoba fizyczna ubiegająca się o uprawnienie do działalności gospodarczej nie spełnia tych warunków, ma prawo do ustanowienia swego
przedstawiciela, który takie warunki spełnia i może to udokumentować.

Zagraniczna osoba fizyczna nabywa uprawnienia do działalności gospodarczej w dniu zgłoszenia lub w dniu późniejszym, jeżeli w zgłoszeniu wnioskuje o późniejszy termin nabycia uprawnień. W przypadku koncesjonowanej działalności gospodarczej, uprawnienie do działalności gospodarczej nabywa się z dniem nabycia mocy prawnej decyzji o udzieleniu koncesji.

Uprawnienie do wykonywania działalności gospodarczej może być realizowane na całym terytorium Republiki Czeskiej, lecz nie można go przenosić na inne osoby. Zaświadczeniem o posiadaniu uprawnień do wykonywania działalności gospodarczej jest wyciąg z Rejestru działalności gospodarczej (výpis ze živnostenského rejstříku).

Polecamy: Jak uregulowane jet prowadzenie działalności w Czechach

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Czopik

Rajdowy Mistrz Polski, właściciel Szkoły Bezpiecznej Jazdy SBJ

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »