| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Firma za granicą > Jak uzyskać pomoc publiczną dla inwestorów zagranicznych w Irlandii

Jak uzyskać pomoc publiczną dla inwestorów zagranicznych w Irlandii

Jeżeli zastanawiasz się nad rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej w Irlandii, powinieneś zapoznać się z zasadami przyznawania pomocy publicznej dla przedsiębiorców z zagranicy. Na czym one polegają?

Instytucją, która jest odpowiedzialna za promocję i przyciąganie inwestycji zagranicznych do Irlandii jest Investment and Development Agency (IDA Ireland). Poniżej scharakteryzowano najważniejsze instrumenty (granty, ulgi, itd.) jakie rząd irlandzki pozostawił do dyspozycji wspomnianej wyżej Agencji w celu właściwej realizacji jej misji.

IDA oferuje inwestorom pakiet zachęt finansowych, które pozwalają zmniejszyć koszty operacyjne firm, szczególnie na etapie ich powstawania i wczesnego rozwoju. Wysokość świadczeń na rzecz inwestorów jest ustalana indywidualnie po wnikliwej analizie proponowanej inwestycji (złożone kryteria) oraz po negocjacjach z potencjalnym inwestorem.

Ważnym kryterium odnośnie wysokości przyznanych grantów jest miejsce inwestycji, na najwyższe potencjalny inwestor może liczyć w regionie tzw. BMW (Border, Midlands, Western region), najniższe oferowane są w okolicach Dublina. Granty pieniężne oferowane przez IDA nie podlegają zwrotowi, z wyjątkiem przypadków, gdy następuje naruszenie warunków umowy przez inwestora.

Granty

Naczelną zasadą obowiązującą przy negocjacjach pomiędzy IDA a potencjalnym inwestorem jest zasada poufności co do oferowanego systemu wsparcia.

Tylko w przypadkach, gdy planowana pomoc publiczna ma osiągnąć znaczący pułap, sprawa trafia pod obrady rządu. Według informacji uzyskanych z IDA w każdym przypadku zakres oferowanej pomocy jest w pełni zgodny z ustawodawstwem unijnym w tym zakresie.

Polecamy: Jak założyć firmę w Irlandii

Granty kapitałowe

Udzielane są przez IDA na poczet środków trwałych i mają na celu pomoc przedsiębiorcom w uruchomieniu i szybszym zwrocie kosztów poniesionych na uruchomienie działalności. Oferowane są więc środki na zakup oraz uzbrojenie gruntów, zakup i remont budynków i zakładów. Ponadto dostępne są środki na zakup maszyn i wyposażenia.

Ustalenie wysokości finansowego wsparcia inwestycji i jego harmonogramu następuje w drodze negocjacji z IDA, biorąc pod uwagę szacowane nakłady kapitałowe, tworzone miejsca pracy i lokalizację inwestycji. Wysokość grantu kalkulowana jest jako procentowy udział w kosztach poniesionych w związku z inwestycją, której maksymalna wysokość waha się od 17,5% w Dublinie do 40% w regionie BMW. Należy dodać, że maksymalne wysokości opisywanej tu pomocy zgodne są z regułami Unii Europejskiej w odniesieniu do pomocy publicznej. Harmonogram płatności grantów realizowanych przez IDA jest częścią umowy między agencją a inwestorem i uzależniony jest zwykle od programu tworzenia nowych miejsc pracy.

Opłaty skarbowe, różnice kursowe i inne wydatki związane z nabyciem gruntów i budynków (np. opłaty za usługi prawne) nie mogą stanowić bazy do naliczania udzielanej przez IDA pomocy. Umowa między IDA a inwestorem z reguły zawiera ograniczenia dotyczące możliwości zbywania aktywów współfinansowanych ze środków IDA. 

Polecamy: Jak zarejestrować firmę w Irlandii

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marta Kosińska

ekspert rynku nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK